visne.gen.tr https://www.visne.gen.tr Vişne, Kullanımı ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2019, visne.gen.tr Wed, 06 Jan 2016 00:00:00 +0000 Thu, 12 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Vişne Pekmezi https://www.visne.gen.tr/visne-pekmezi.html Tue, 13 Nov 2018 06:17:59 +0000 Vişne Pekmezi; dediğimiz aslında vişne şurubuyla aynıdır. Vişneler şekerle kaynatılıp elde edilen koyu şerbetin daha sonra sulandırılarak vişne suyunun elde edilmesidir.  Yaz aylarında kolayca bulabildiğimiz vişnenin pek Vişne Pekmezi; dediğimiz aslında vişne şurubuyla aynıdır. Vişneler şekerle kaynatılıp elde edilen koyu şerbetin daha sonra sulandırılarak vişne suyunun elde edilmesidir.  Yaz aylarında kolayca bulabildiğimiz vişnenin pekmezini yaparak kışında rahatlıkla tüketebilirsiniz. Zaten birçoğumuzun bahçesinde vişne ağacı olduğundan fazla, yani yiyerek bitiremeyeceğiniz vişneleri, bu şekilde değerlendirmiş olursunuz. Hatta vişne pekmezini yapmanızı hepinize ısrarla öneriyorum. Aynı şekilde diğer meyvelerinde pekmezini yapın. Çünkü marketlerde satılan içinde ne olduğunu bilmediğimiz meyve sularını tüketmektense evde hijyenik ve o kadar da lezzetli olan kendi meyve sularınızı tüketmiş olursunuz. Şimdi dilerseniz vişne pekmezi tarifime geçeyim. Kolay gelsin.

Vişne Pekmezi İçin Malzemeler;
 • 2 kilogram vişne
 • 2 kilogram toz şeker
 • 1 tatlı kaşığı limon tuzu
 • 1 çay bardağı su
Vişne Pekmezi Yapılışı;

Öncelikle vişneleri yıkayın ve  saplarından ayırın. Daha sonra geniş bir tencereye bir sıra şeker bir sıra vişne olacak şekilde sıralayın. Bu şekilde şekerli vişneleri 1 gün beklemeye alın.Diğer gün, bir çay bardağı suyu tencerenize ilave edin ve harlı ateşte vişnelerin su salması ve şekerin erimesini için sürekli karıştırın. Pekmeziniz kaynamaya başladıktan sonra 10-13 dakika kadar bu şekilde kaynatın. Tencerenizi ateşten almaya yakın limon tuzunu ilave edin. Vişneleri süzgece alarak suyunun süzülmesini sağlayın ve suyunu bir kenara alın. Süzgeçte ılınan vişneleri, elinizle süzgece sürterek posasının alta geçmesini sağlayın. Altta toplanan posayı bir kenara ayırdığınız  pekmeze ilave edin ve karıştırın..Son olarak posalı karışımı, temiz bir bezden veya ince süzgeçte süzerek duru ve posasız bir pekmez haline getirin. Hazır olan pekmezi cam şişelere koyarak serin yerde en az 1 yıl muhafaza edebilirsiniz. Vişne pekmezini   tüketeceğiniz zaman damak zevkinize göre soğuk su ile karıştırarak ikram edebilirsiniz.

Afiyet olsun...

Not: Vişne posasını, vişne pekmezine karıştırıp daha sonra  ayrıştırılması işlemi pekmezinize vişne özünün geçmesini ve daha da ekşimsi bir tat elde etmenizi sağlayacaktır.

]]>
Vişne Rengi https://www.visne.gen.tr/visne-rengi.html Tue, 13 Nov 2018 13:23:54 +0000 Vişne Rengi; rengini vişneden alan kırmızı pembe arası bir renktir. Daha çok koyu pembeye yakındır. Bildiğiniz vişne rengiyle aynıdır. Bütün renklerde olduğu gibi vişne rengininde kombini yapılarak kullanılır. Daha çok kr Vişne Rengi; rengini vişneden alan kırmızı pembe arası bir renktir. Daha çok koyu pembeye yakındır. Bildiğiniz vişne rengiyle aynıdır. Bütün renklerde olduğu gibi vişne rengininde kombini yapılarak kullanılır. Daha çok krem, beyaz gibi açık renklerle kombin edilir. Siyah gibi ağır renklerle uyumu zordur. Çünkü ikisi de koyu olduğundan birbirine uyuşmazlar. 

Vişne Renginin Mobilya Dekorasyonunda Kullanımı

Vişne rengi son dönemlerde döşeme, koltuk ve halı gibi ürünlerde kremle birlikte sıklıkça kullanılır. Vişne rengi koltuğa desenli krem yastıklar yada krem üzerine vişne rengiyle desenli yastıklar yapılarak kombin edilir. Yine aynı şekilde krem halı üzerine, vişne renkli minik çiçek desenlerine son zamanlarda çokca rastlarız. Vişne rengi perde gurubunda özellikle fon perde olarak bu kombinasyonun bir parçası olabiliyor. Vişne rengiyle bir oda kombin etmek istiyorsanız içine fazla renk karıştırmadan sadece krem ve vişne renkli biblolar, çerçeveler gibi objelerle daha da göz alıcı hale getirebilirsiniz. Aynı şekilde vişne rengi plastik mutfak ürünlerinde, duvar kağıtlarında, tekstil yani kıyafet, çarşaf ve pike gibi birçok alanda kullanılan bir renktir. 

Vişne Renginin Duvar Dekorasyonunda Kullanımı

Duvar kağıtlarında desenli olarak kullanılmakla beraber sadece duvar boyası olarak kullanılmaz. İçeriyi boğacağından balkon yada dış cephe rengi olarak tercih edilebilir. 

Vişne Renginin Kıyafette Kullanımı

Vişne rengi aynı şekilde kıyafet sektöründe de çok tercih edilen bir renktir. Özellikle kış aylarında kazaklarda, hırkalarla, atkı ve bere gibi örgü işlerinde sıkça gördüğümüz bir renktir. Kıyafette de herşeyde olduğu gibi kombin önemli olduğundan gelişigüzel değil de birbirine uydurarak giyinmeye özen gösteririz. Vişne rengi kıyafeti de bildiğiniz üzere krem yada siyah bir parçaya kombin edebilirsiniz. Siyah vişne rengiyle ev dekorasyonun da iki koyu renk olarak kullanılmaz demiştik. Fakat bu abeslik kıyafette öyle durmayacaktır. Deneyince görmüş olacaksınız. Vişne rengi saç boyasında da kızıl tonlar arasında yer alabilen bir tondur. Renkler içinde adı her ne kadar vişne rengi olarak geçmese de tonu çok yakın hatta aynısı olan boyalar mevcuttur. Tabi bu renk tonu çok fazla tercih edilmesede marjinal kişilerin tercihi olabilmektedir.
]]>
Vişne Kurusu https://www.visne.gen.tr/visne-kurusu.html Tue, 13 Nov 2018 14:29:38 +0000 Vişne Kurusu; Vişne kurutularak hem çerez olarak tüketilen hem de reçeli, hoşafı ve meyve suyu yapılabilen çok  faydalı  bir meyvedir. Vişneyi ister yaz meyvisiminde temiz bir bez üzerinde isterseniz de  tepsilere dizilerek y Vişne Kurusu; Vişne kurutularak hem çerez olarak tüketilen hem de reçeli, hoşafı ve meyve suyu yapılabilen çok  faydalı  bir meyvedir. Vişneyi ister yaz meyvisiminde temiz bir bez üzerinde isterseniz de  tepsilere dizilerek ya güneşte yada fırına atarak  kurutabilirsiniz. Kış aylarında televizyon karşısında sağlıksız abur cuburları yemek yerine kuru vişne tüketebilirsiniz. Bu sayede  çok daha sağlıklı beslenmiş olursunuz. A ve C vitamini yönünden oldukça zengin olan vişne kurusunu aynı zamanda pastalarınızda ve keklerinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Aynı şekilde kalsiyum, fosfor ve demir yönünden de oldukça zengin olan vişne kurusunu çocuklarınıza da yedirmeyi ihmal etmeyin. Beslenme çantalarına doldurarak bile yemelerini sağlayabilirsiniz. Şimdi vişne kurusu nasıl yapılır onu sizlerle paylaşayım. Kolay gelsin.

Vişne  Kurusu  Malzemeler;
 • İsteğe göre kiraz
 • Sermek için temiz bir bez
Vişne Kurusu Yapılışı;

Öncelikle vişneler iyice yıkanır ve saplarından temizlenir. Ardından temiz bir sofra bezine mümkünde güneş alan bir yere bir masa üzerine yayılır. Bu şekilde kurutmaya yeriniz müsait değilse bir tepsi içerisinde de kurutabilirsiniz. Daha sonra vişneler bu beze yayılır. Arada elleyerek ters düz eder gibi karıştırılır. Bu işlemi yapmamızın nedeni  kuruması tek yönlü olmaması içindir. Zaten yazın havalar bi hayli sıcak olduğundan bir iki günde kuruyacaktır. Vişneler kuruduktan sonra  toplanır ve kışın çayın yanında yenmek üzere serin bir yerde saklanır. Afiyet olsun, aynı bu işlemlerle kirazı da  kurutabilirisiniz.

Şimdi gelelim diğer bir kurutma yöntemi olan fırında kurutma yöntemi nasıl uygulanır. Onu anlatayım. Yine vişneleri yıkayın ve saplarından ayırın. Daha sonra kağıt havlu üzerine yayarak sularını çekmesini sağlayın. Bu işlemlerden sonra vişneleri fırın tepsilerine çok üst üste yığılmayacak şekilde biraz seyrek dizin. Fırını 65 yada 75 dereceye ayarlayın ve vişneleri fırına sürün. Ortalama 5 ile 6 saat arasında ancak vişneler kurumuş hale gelecektir. Tabi fırından fırına da değişiklik göstereceği için ne kadar sürede piştiğini kendiniz gözlemleyerek daha rahat anlayabilirsiniz. Bu yöntemde kuruyunca vişne kurusunu kavanoza alarak serin bir yerde muhafaza ediniz. Şunuda belirteyimki tabiki her zaman güneşte kurutmak daha sağlıklı vede daha kolay olacaktır. Tercihinizi her zaman doğal yollardan yana kullanın. 

Afiyet Olsun...

]]>
Vişne Kaç Kalori https://www.visne.gen.tr/visne-kac-kalori.html Tue, 13 Nov 2018 21:19:17 +0000 Vişne kaç kalori, vişne Plantae (Bitkiler) aleminin Magnoliophyta (Kapalı tohumlular) bölümünün Magnoliopsida (İki çenekliler) sınıfının Rosales takının da Rosaceae (Gülgiller) familyasının Prunoideae alt familyasının bir Vişne kaç kalori, vişne Plantae (Bitkiler) aleminin Magnoliophyta (Kapalı tohumlular) bölümünün Magnoliopsida (İki çenekliler) sınıfının Rosales takının da Rosaceae (Gülgiller) familyasının Prunoideae alt familyasının bir üyesidir. Cinsi Prunus türü ise P. cerasus olan vişne ilk bahar aylarında manav tezgahlarında yer edinmeye başlar vişne besin değeri olarak kirazla neredeyse aynı oranları taşıyor olsa da kirazın içerdiği şeker oranını vişneye göre biraz daha fazla olduğu için vişnenin tadını daha ekşi mayhoş algılanır. Tıpkı kirazın kuru sapları vücudumuz için yarar taşıdığı gibi vişnenin de kuru sapları bizim için yararlıdır. Vişne A vitamini yönünden oldukça zengindir. Vişne reçel endüstrisinde de sıkça kullanılmaktadır. Vişne sapları idrar sökücü özelliği ile kabızlıkta faydalıdır. Vişne sapları aynı zamanda ate düşürücü olarak da kullanılabilir. Vişne ayrıca Uykusuzluğa karşı da faydalıdır. Küçük çocuklar vişneyi mayhoş olduğu için sevmeye bilir ama vişnenin faydalarından onları mahrum bırakmamak için reçel halinde tüketmeleri de uygun olur. 

Vişne Kaç Kalori İçerir
 • 1 adet vişne 3 kaloridir.
 • 1 avuç vişne 31 kaloridir.
 • 100 gram vişne 61 kaloridir.
 • 1 kilogram vişne ise 610 kaloridir.
]]>
Kuru Vişne Kompostosu https://www.visne.gen.tr/kuru-visne-kompostosu.html Wed, 14 Nov 2018 16:29:41 +0000 Kuru vişne kompostosu, kuru vişne kompostosu tarifi yazın topladığımız vişneleri güneşte kuruttuktan sonra kış aylarında yaparak içtiğimiz muhteşem bir lezzeti olan bir tür içecek tarifidir. Özellikle ramazan ayında oldukç Kuru vişne kompostosu, kuru vişne kompostosu tarifi yazın topladığımız vişneleri güneşte kuruttuktan sonra kış aylarında yaparak içtiğimiz muhteşem bir lezzeti olan bir tür içecek tarifidir. Özellikle ramazan ayında oldukça fazla tüketilen  kuru vişne kompostosu farklı malzemeler kullanılarak değişik kompostolar da yapılması mümkündür. Üstelik bu tarifi çocuklar da dahil burun aile bireyleri severek içeceklerdir. Bu komposto tarifinin içine elma, armut, kuru kayısı ve erik gibi diğer malzemeleri de katarak karışık bir komposto da olabilir. İsterseniz sizleri daha fazla bekletmeden hemen verelim tarifi.

Kuru vişne kompostosu için gerekli malzemeler;
 • Bir kase kuru vişne 
 • 2, litre su 
 • Bir su bardağı toz şeker 
 • 2 adet kabuk tarçın 
Kuru vişne kompostosu yapılışı:

Öncelikle kuru vişneleri istediğiniz miktarda bir kasenin içine koyun ve bir süzgece koyarak yıkayın. İyice yıkandıktan sonra kompostoyu pişireceğiniz orta boy büyüklükte bir tencere alın ve içine koyun. Daha sonra ocağınızın altını açarak üzerine koyun ve orta ateşte yavaş yavaş kaynamasını bekleyin. Ocağın ateşinin orta derecede olmasına dikkat edin çünkü harlı ateşte iken kuru vişneleri istenilen kadar açılmayarak lezzetini istenilen kadar vermeyecektir. Kuru vişneleri suyun içinde kaynamaya başladıktan sonra kısık ateşte pişirmeye devam edin. Bu şekilde yaklaşık olarak 30-40 dakika kadar iyice kaynatın. Vişneler istediğiniz kıvama geldikten sonra damak tadınıza göre toz şeker atıp karıştırın. Çubuk tarçınları da atarak bir müddet daha kaynatın. Şeker eriyip vişneleri içine işledikten sonra ocağınızın altını kapatıp üzerinden alın ve biraz havalandırın. Kuru vişne kompostosunu soğuması için bir kenara bırakın. Soğuduktan sonra buzdolabına kaldırın ve yaklaşık olarak 10&15 dakika daha beklettikten sonra servise hazır hale gelecektir. Güzel bir kaseye kuru vişnelerden ve güzel suyundan da katarak koyduğumuz kasede servis yapabilirsiniz. Kuru vişne kompostosu tarifi hazır. Şimdiden hepinize afiyet olsun. 
]]>
Vişne Ağacı Yetiştiriciliği https://www.visne.gen.tr/visne-agaci-yetistiriciligi.html Wed, 14 Nov 2018 18:58:02 +0000 Vişne ağacı yetiştiriciliği için ılıman iklim kuşağına ihtiyaç vardır. Yazları serin olan ve oransal olarak nemi yüksek yerlerde meyve kalitesi üst seviyeye ulaşır. Vişne ağacı yüksek yaz sıcaklıklarını sevmediği gib Vişne ağacı yetiştiriciliği için ılıman iklim kuşağına ihtiyaç vardır. Yazları serin olan ve oransal olarak nemi yüksek yerlerde meyve kalitesi üst seviyeye ulaşır. Vişne ağacı yüksek yaz sıcaklıklarını sevmediği gibi düşük kış soğuklarında da zarar görür. Aşırı sıcaklıklar genel olarak bitkinin gelişimini yavaşlatır ve verimi düşürür. Aynı şekilde su sıkıntısı yaşanan yerlerdede meyve kalitesi düşer. Don olayının toprağın derinlerine fazla işlediği topraklarda doğrudan kökler donar ve dal birleşme noktalarına zarar verir, çiçek gözleri veya çiçeklerin donması, gövrere yanma ve yarılma görülür ki bunlar başlıca iklim zararlarıdır. Çiçeklerin tomurcukları -4 dereceye kadar dayanabilirken, açmış çiçekler -2 derecede donarlar. Odunsu kısım -40 dereceye kadar dayanabilir. Vişne ağacı yetiştiriciliğinde yağış miktarının 400 mm den fazla olması yeterlidir ancak yağışın toplam miktarından öte yağış dağılımı önemlidir ki bu güvenilir olmamaktadır. Bu sebeple kaliteli vişne ağacı yetiştiriciliği için sulama şarttır. 

Vişne ağacı yetiştiriciliği için gereken toprak :
Vişneler kirazlar kadar toprak konusunda seçici olmamak ile birlikte iyi bir şekilde drene edilmiş, derin, havalandırmaya uygun, verimli, organik maddelerden zengin topraklar bu konuda uygundur. Taban suyu yüksek olan yerlerde vişne ağacının kökleri yüzeyde kalarak zayıf olur. Bu durumdaki ağaçlar, kış soğuklarından ve kuraklıktan daha çok etkilenirler. Çok kurak, kumlu, çakıllı ve kireçli topraklarda yetiştiricilik mümkün olmak ile birlikte meyve hem küçük ve etsiz kalır, hemde meyve dalları seyrek olur. Ağır topraklarda kökler havalanamaz ve ağaç zayıf gelişerek, meyve dalları seyrek olur. Vişne tahminin aksine gülgiller familyasından olup meyveleri ekşimsidir. 

Vişne ağacı yetiştiriciliğinde fidan dikimi: Fidan dikimi, kışın ılıman olan bölgelerde sonbaharda, kış şartları zorlu olan bölgelerde ise ilkbaharda yapılmalıdır. Dikim mesafeleri toprağın verimine ve eğimine bağlı olarak 5x5 m, 5x6 m, 6x6 m arasında değişebilir. Fidan dikiminde dikkat edilmesi gereken durumlar aşağıdaki gibidir:
 • Fidan çukurları dikimden bir süre önce açılmalıdır. 40-50 cm derinlik ve 40-50 cm genişlikte açılması ve dikim esnasında aşı noktasının toprak yüzeyinden en azından 4-5 parmak yukarıda kalması önemlidir.
 • Dikilecek fidanların söküm sırasında ezilen, yaralanan ve kopan köklerinin sağlam noktasından budaması yapılmalıdır.
 • Dikimleri yapılan fidanlar genellikle tek yıllık ve çubuk şeklindeki fidanlardır ve dikimden sonra, standart çeşitlerde aşı noktasından başlayarak 100-120 cm den budama işlemi yapılır.
 • Dikim yapılmadan önce her fidan çukuruna 100 gr TSP ya da 100 gr DAP gübresi eklenerek karıştırılmalıdır.
 • Dikilen fidanlar toprağa uyum ve kaynaşma amacı ile dikim sırasında ayak ile sıkıştırılmalıdır.
 • Dikimi yapılacak fidanların kök terbiyesinden sonra ilaçlı suya (100 lt su içine 400 gram Captan+100 gram Benomyl ya da Carbendazim karışımı) batırılarak, dikilen fidanların %2 bordo bulamacıyla ilaçlanması ve olası hastalık risklerine karşı alınması gereken tedbirlerdir. 

]]>
Vişne Çeşitleri https://www.visne.gen.tr/visne-cesitleri.html Wed, 14 Nov 2018 21:22:06 +0000 Vişne Çeşitleri, Ülkemizde en çok Anadolu ve Balkanlarda yetişen vişne, Temmuz ayında yetişir. Sağlık açısından her derde deva olan bu meyveyi bol bol tüketmekte fayda vardır. Çeşitlerine göre tadı da değişmektedir. Vişne Çeşitleri, Ülkemizde en çok Anadolu ve Balkanlarda yetişen vişne, Temmuz ayında yetişir. Sağlık açısından her derde deva olan bu meyveyi bol bol tüketmekte fayda vardır. Çeşitlerine göre tadı da değişmektedir.

Kütahya vişnesi: Ülkemizdeki en önemli vişne çeşitlerinden biridir. Meyvesi yuvarlak ve kalp şeklindedir. Uç tarafı küttür. Kütahya vişnesinin meyvesi koyu kırmızı, mayhoş ve suludur. Ağaçları çok verimlidir ve meyve çatlaması yapmaz.

Montmorency vişnesi: Avrupa da ve Amerika da çok yaygın bir vişne türüdür. Bu vişnenin uzun saplı, kısa saplı ve sarkık dallı gibi çeşitleri vardır. En fazla yetiştiriciliği olan kısa saplı türüdür. Meyve kabuğu açık kırmızı, koyu kırmızı benekli veya pembedir. Mayhoş, sulu ve yüksek kalitede olup meyve suyu pembedir. Ağaçları çok verimlidir ve meyve çatlaması yapmaz.

Macar vişnesi: Kütahya vişnesinden iki hafta kadar önce olgunlaşır. Yaprakları diğer vişne türlerine göre daha büyüktür. Meyvesi yuvarlakça ve kalp şeklindedir. Koyu kırmızı renkte yumuşak, sulu ve mayhoştur. Ağaçları çok verimlidir ve meyve suyu sanayisine uygundur.

Katırlı vişnesi : Başlıca vişne çeşitlerimizden bir tanesidir. Kütahya vişnesi ile aynı zamanda olgunlaşır. Meyve kabuğu parlak koyu kırmızı, yuvarlak kalp şeklinde, sulu, mayhoş ve eti yumuşaktır. Meyve suyu koyu kırmızıdır. Ağaçları çok verimlidir ve meyve suyu sanayisine uygundur.

Heimanns Rubin vişnesi: Kütahya vişnesinden beş gün önce olgunlaşır. Her yıl düzenli ve çok meyve verir. Meyveleri yuvarlak, kalp şeklinde ve koyu kırmızıdır. Mayhoş ve suludur. Ağaçları çok verimlidir ve meyve suyu sanayisine uygundur.


]]>
Vişne Kızılı https://www.visne.gen.tr/visne-kizili.html Thu, 15 Nov 2018 11:10:22 +0000 Vişne Kızılı, sıradışı ve fark yaratan bir renk seçeneğidir. Ama nerede kullanırsanız kullanın doğru bir kombinasyon oluşturamadığınızda bir o kadar kötü bir görüntü oluştururken, doğru yere koymayı bece Vişne Kızılı, sıradışı ve fark yaratan bir renk seçeneğidir. Ama nerede kullanırsanız kullanın doğru bir kombinasyon oluşturamadığınızda bir o kadar kötü bir görüntü oluştururken, doğru yere koymayı becerebildiğinizde ise harikalar yaratabileceğiniz bir renktir. Vişne kızılını kıyafetlerinizde, dekorasyonda, makyajınızda ve saç renginizde kullanabilirsiniz. Ama sadece vişne kızılı kullanmış olmak için bu rengi kullanmak doğru bir tercih değildir. Vişne kızılı riskli renklerdendir ve nerede nasıl kullanacağınızı çok iyi bilmeniz gerekir. Vişne kızılı görünüş itibari ile muhteşem göz alıcı ve canlı bir renk ama rengin gerçek hakkını vermek lazım. 

Vişne kızılı nasıl bir renktir nerelerde kullanılır

Vişne kızılı çingene pembesi ile kahverenginin birleştirilmiş bir tonudur. Şarap renginin bir ton koyusu olarak tarif edilebilir. Vişne kızılında mor tonları çok baskın değildir.

Vişne kızılı aşkı, yalnızlığı ve ihtirası simgeler. Çok sıcak bir olmasına rağmen pek çok kimse tarafından tercih edilmez, yada vişne kızılını tercih edenler bu rengi nasıl kullanacaklarını çok iyi bildikleri için tercih ederler. Vişne kızılı o kadar kendini belli eden ve patlayan bir renktir ki bu rengin yanında mutlaka açık ve soluk renkler olması gerekir. Vişne kızılının yanına en çok yakışan renkler açık gri, krem rengi, bej ve pudra rengi tonlarıdır. 

Vişne kızılı rengi dekorasyonda bir oturma odası için kullanılmak istendiğinde, gri ile kombin edildiğinde gayet doğal bir ortam yaratır. Yada aksesuar seçiminizi vişne kızılından yana kullanabilirsiniz. Gayet modern bir oturma odası görüntüsü yaratılmış olur. Ev dekorasyonunda açık, geniş ve havadar alanlar seviyorsanız kesinlikle vişne kızılını düşünmemeniz gerekir. Vişne kızılı baskın bir renk olduğundan dolayı, odada bulunan güzel bir aksesuar, mobilya yada bir tablo yanında sönük kalabilmektedir. Dekorasyon yapacağınız odanın sadece belli yerlerine vişne kızılı dekorasyon yapmanız daha şık ve kaliteli bir görünüm elde etmenizi sağlar. Aynı zamanda huzur veren, daha modern ve zarif bir uyum yakalamış olursunuz.

Vişne kızılının en sık kullanıldığı yerlerden biri de saçlardır. Vişne kızılı saç rengi hemen hemen her ten rengiyle uyum sağlayabilecek bir renktir. Vişne kızılı saç rengi büyüleyici ve alımlı bir görüntü kazanmanın en etkili yoludur. İddialı bir saç rengi arıyorsanız vişne kızılını kesinlikle tercih edebilirsiniz. Doğru bakım ve makyaj ile harikalar yaratabilirsiniz. Vişne kızılı saçlar sizi kadınsı ve çekici bir görünüme kavuşturur. Beyaz tenli kadınlarda vişne kızılının yarattığı etki inanılmazdır. Vişne kızılı saç rengi çok ilgi alaka ve bakım isteyen bir renktir. Saçlarınızı bu renge dönüştürmeden önce gerçekten vakit ayırıp bakım yapabileceğinizi düşünüyorsanız terci edin. Aksi halde dipten çıkan kendi saçlarınızla kötü bir görüntü oluşturmaktan başka işe yaramaz. Ve çok sabun solan bir renktir. Vişne kızılına krem, maske ve renk koruyucu şampuanlar ile sürekli destek vermeniz gerekir.

Dikkat çekici bir renk olan vişne kızılı rengi bir ruj ve oje tüm havanızı bir anda değiştirip sizi inanılmaz bakımlı gösterir. Vişne kızılı makyaj ürünleri, makyaj tutkunlarının vazgeçilmezleri arasındadır.             

]]>
Vişne Konsantresi https://www.visne.gen.tr/visne-konsantresi.html Thu, 15 Nov 2018 11:32:59 +0000 Vişne konsantresi; birçok kişinin sevdiği vişnenin, konsantre yoğun yani kalın halidir.Vişne konsantresi kullanımının kolay olması ve sağlıklı olması bakımından tercih edilmektedir. Taze sıkılmış meyve suyunun ısıtıla Vişne konsantresi; birçok kişinin sevdiği vişnenin, konsantre yoğun yani kalın halidir.Vişne konsantresi kullanımının kolay olması ve sağlıklı olması bakımından tercih edilmektedir. Taze sıkılmış meyve suyunun ısıtılarak elde edilen kısmına konsantre denir. Bu içeceğe yoğunlaştırılmış meyve suyu da denilebilir. İçinde katkı maddesi olmaz, doğal bir ürün elde edilmiş olur. Terim anlamda çözelti içindeki çözünen özdeş de denilmektedir. Meyve suyu çoğaltılamaz fakat konsantre meyve suyu çoğaltılabilir. Tercih nedenlerinden biri de budur. Hazırlanan konsantre meyve suyu buz dolabının dondurucu kısmında uzun süre saklanabilir. 

Vişne Konsantresi Yapılışı:

1 kilo vişne, çekirdekleri kürdanla çıkarılır. Bir tencereye alınır. Üzerine iki kilo su boşaltılır. Kaynamak üzere orta ateşte pişirilir. Kaynamaya başladıktan sonra kısık ateşe alınır. Yarım saat veya kırk dakika pişirilmeye devam edilir. İyi kıvam alınca ocaktan alınır. 10 dakika bekletilir. Biraz soğutulmuş olur. Daha sonra makarna süzgeci gibi geniş bir süzgeçle, elle bastırarak süzülür. Gayet kalın  ve yoğun olarak elde edilen vişne konsantresi, cam bir şişeye veya kavanoza konulur. Soğuması beklenir. Soğuduktan sonra buzdolabında saklanır. Arzuya göre tüketilir. Eğer buzlukta kış için saklamak istiyorsanız plastik şişeye veye saklama kabında buzlukta bekletebilirsiniz. 
]]>
Vişne Şekerlemesi https://www.visne.gen.tr/visne-sekerlemesi.html Fri, 16 Nov 2018 03:46:41 +0000 Vişne Şekerlemesi; Arkadaşlar yaz aylarımızın sevilerek yenilen meyvelerinden biri de vişnedir. Yazın dayanılmaz sıcağında o mayhoş tadıyla içimizi ferahlatarak serinlik verir. Hele birazda buzdolabında bekletirseniz yemesine d Vişne Şekerlemesi; Arkadaşlar yaz aylarımızın sevilerek yenilen meyvelerinden biri de vişnedir. Yazın dayanılmaz sıcağında o mayhoş tadıyla içimizi ferahlatarak serinlik verir. Hele birazda buzdolabında bekletirseniz yemesine doyamazsınız. Vişneyi yazın taze taze tükettiğimiz gibi birde kurusunu, şurubunu, reçelini vede şekerlemesini yaparak kışlık olarak ta tüketiriz. Şimdi bende sizlere vişne şekerlemesi nasıl yapılır onun tarifini vereceğim. Hadi kolay gelsin.

Vişne Şekerlemesi Malzemeler;
 • 1 kg iri ve sert vişne
 • 1 kg şeker
 • 1,5 lt su
Vişne Şekerlemesi Yapılışı;

Öncelikle vişneleri yıkayın ve bir süzgece alıp süzülmesini sağlayın. Ardından yumuşak ve bozulanları ayıklayın. Daha sonra vişneleri saplarıyla birlikte bir tencereye koyun. Üzerini örtecek kadar da su ilave edin ve tencereyi kuvvetli bir ateşe oturtun. Vişneler bu şekilde bir taşım kaynadıktan sonra tencereyi ateşten alın ve vişneleri ezmeden suyunu süzün. Ardından bir kilo toz şekeri, bir buçuk litre suyla  kaynaması için ateşe alın.  Şeker eriyip şurubunuz hafifçe koyulaşmaya başlayınca vişneleri bu şuruba atın. Vişneleri bu şekilde bir süre  koyulaşan şurupta kaynatın.  Daha sonra bunları bir kevgirle tencereden çıkarıp süzün. Çıkardığınız vişneleri bir tepsiye yaya yaya koyun. Bu işlemden sonra vişnelerin kuruması için tepsiyi çok hafif ısılı bir fırına sürün. Vişneler kuruyuncaya kadar fırında tutun.

Vişneler kuruyunca tepsiyi fırından çıkararak vişneleri soğuması için bekletin. Artık vişneler soğuyunca bir madenî kutunun içini (teneke kutu gibi )yağlı kâğıtla kaplayıp vişneleri sıra sıra dizin.  Dizerken her sıranın üstüne bir tabaka yağlı kağıt koymayı unutmayın. Bu şekilde bütün vişneleri doldurarak aynı işlemi uygulayın. Kutu dolunca ağzını iyice kapatıp rutubetsiz bir yerde muhafaza edin. Afiyet olsun.
]]>
Vişne Çürüğü https://www.visne.gen.tr/visne-curugu.html Sat, 17 Nov 2018 03:45:50 +0000 Vişne çürüğü, koyu bir renk tonu olan vişne çürüğü, pembe ve kahverenginin karışımından elde edilir. Kızıl rengin en koyu tonu olan vişne çürüğü, vişne rengi ve mor arasında bir renktir. Vişne çürüğ Vişne çürüğü, koyu bir renk tonu olan vişne çürüğü, pembe ve kahverenginin karışımından elde edilir. Kızıl rengin en koyu tonu olan vişne çürüğü, vişne rengi ve mor arasında bir renktir. Vişne çürüğü, ihtiras ya da yalnızlığın rengi olarak da bilinir. Çoğu kişi, rengi çok koyu bulduğu için tercih etmez. Ancak vişne çürüğü sıcacık bir renktir. Vişne çürüğü kombin yapılacaksa kombin için açık renkler tercih edilmelidir. Krem rengi, yavruağzı, pudra pembesi kombin için kullanılabilir.

Vişne çürüğü saç renginde de son yıllarda popüler bir renk olmuş, çoğu kişi tarafından tercih edilmeye başlanmıştır. Dikkat çekmek isteyenler saç rengi için vişne çürüğünü tercih edebilir. Aykırı bir renk gibi görünse de uygun bir makyajla mükemmel bir görüntü elde edilebilir. Vişne çürüğü ruj, oje, far gibi kozmetik ürünlerde de sıkça kullanılmaktadır. Hemen hemen her tene uyum sağlayan bir özelliktedir. Ev dekorasyonu içinde sıkça tercih edilen vişne çürüğü evde de açık renklerle kombin edilebilir. Duvar boyası için kullanılacaksa yarıya kadar vişne çürüğü, duvarın geri kalanı ise buz mavisi, krem, pudra pembesiyle tamamlanabilir.

]]>
Vişne Sapı https://www.visne.gen.tr/visne-sapi.html Sat, 17 Nov 2018 06:19:01 +0000 Vişne sapı, vişnenin üzerinde bulunan ve faydası saymakla bitmeyen bir üründür. Vişne, hafif ekşi tadıyla sevilen ve tüketilen bir meyve çeşididir. Uzmanlar, bir çok faydası bulunan vişnenin, saplarının da ayr Vişne sapı, vişnenin üzerinde bulunan ve faydası saymakla bitmeyen bir üründür. Vişne, hafif ekşi tadıyla sevilen ve tüketilen bir meyve çeşididir. Uzmanlar, bir çok faydası bulunan vişnenin, saplarının da ayrıca bir çok rahatsızlığa iyi geldiğini söylemektedirler. Daha öncesine kadar çöpe atılan vişne sapları, aslında faydaları saymakla bitmeyen bir üründür. Vişne sapının, uygun şartlarda kurutulması gerekir. Vişne sapı, gölge ve havadar bir yerde kurutulmalıdır.

Vişne sapı kurutulma yöntemleri:

İstenilen kadar vişne sapını vişneden ayırıp iyice yıkayınız. Daha sonra bir süzgeçte kurumaya bırakınız. Vişne sapları süzülüp kuruduğunda gölge bir yere gazete sermek sureti ile vişne sapları gazetenin üzerine serilir. Tahmini 2-3 gün kurumaya bırakılır. Kurutulmuş sapları cam kavanozda veya bez torbada saklayınız.

Vişne sapının faydaları:

 • Vişne sapı, A,C ve E vitaminleri ve çeşitli güçlü antioksidanlar içeren harika bir maddedir. Vişne sapı ayrıca Potasyum, Sodyum, Kalsiyum ve Fosfor mineralleri açısından da zengindir.
 • Diüretik yani idrar söktürücü özelliktedir.
 • Böbrekleri ve mesaneyi temizler.
 • Kabızlığa şifadır.
 • Bedeni güçlendiren bir toniktir.
 • Bağışıklığı düzenler.

Vişne sapı kürü hazırlanması:

Vişne sapı, saklama kabından 40-50 adet alınır. Küçük bir tencereye 3 su bardağı su konulur. Vişne sapı, suyun içine atılır ve birlikte kaynatılır. Kaynayan vişne sapı 10-15 dakika kadar ısıtılmaya devam edilir. Hazırlanan bu sudan, günde 3 defa birer bardak içilmesi tavsiye edilir. Çok kısa bir süre içinde faydaları görülmektedir. Ancak sürekli ilaç kullanan hastaların doktorlarına danışıp daha sonra tüketmesi önerilir. Vişne sapı, aynı zamanda ağrılara da iyi gelmektedir. 4 Su bardağı suya 2 tutam vişne sapı atılıp 10-15 dakika kaynatın. Bu suda ayaklarınızı bekletin. Bu ayak ve topuk ağrılarınıza iyi gelecektir.

]]>
Vişne Suyu Konsantresi https://www.visne.gen.tr/visne-suyu-konsantresi.html Sat, 17 Nov 2018 19:07:47 +0000 Vişne Suyu Konsantresi, rengiyle ön planda olan vişne meyvesinden elde edilen iştah açıcı bir içecektir. Vişne yaz meyvesi olduğu için sıcak günlerde vişne suyu konsantresi serinletici bir lezzet olarak her yerde karşınıza ç Vişne Suyu Konsantresi, rengiyle ön planda olan vişne meyvesinden elde edilen iştah açıcı bir içecektir. Vişne yaz meyvesi olduğu için sıcak günlerde vişne suyu konsantresi serinletici bir lezzet olarak her yerde karşınıza çıkabilir. Bunun yanı sıra vişnelerin derin dondurucuda muhafaza edilip kışın da tüketilebilmesi uygundur. Enfes bir lezzete sahip olan vişne suyu konsantresi içerdiği besin değerleriyle de oldukça kıymetli bir içecek türüdür. Katkı maddesi içermeyen doğal olarak yapılan vişne suyu konsantreleri tercihiniz olmalıdır. Vişne renkli meyvelerden olduğu için şifa kaynağıdır. Konsantresi yapıldığında saf su fazla eklenmeden vişnenin kendi suyu daha fazla olduğundan sağlık bakımından daha çok faydalıdır.

Vişne suyu konsantresi faydaları

Kan yapıcı özelliği vardır. İçerisindeki vitaminlerle yaşlanmayı geciktirir. Düzenli olarak taze vişne konsantresi içildiğinde gençlik iksiri faydasını gösterir. Ferahlık sağlar. Vücuttaki toksinleri atar. Cildi nemlendirerek vücudun su ihtiyacını da karşılar. Bağışıklık sistemini güçlendirerek sindirim sistemini rahatlatır. Kalp sağlığını korur. A ve C vitamini açısından oldukça zengindir. Yüksek miktarda içerdiği demir sayesinde kansızlığa iyi gelir. Kanser hücrelerini yavaşlatır. Göz için yararlıdır. Sinirleri yatıştırır. Demir, kalsiyum ve fosfor minerallerini barındırır. Bu minerallerle saç gelişimine de katkı sağlar. Bakteri ve mantar oluşumunu engeller. Damar sertleşmesini giderir. Depresyon ve stres durumlarında iyi bir yatıştırıcı içecektir.

Vişne suyu konsantresi için gerekli malzemeler
 • 1 kilo taze vişne
 • 3 litre su
 • 1 su bardağı bal
 • 1 dal nane yaprağı
 • Yarım limon
Hazırlanışı: Vişneler yıkanarak sapları ve çekirdekleri ayıklanır. Derin bir tencere içerisine alınarak içerisine su eklenir ve kısık ateşte kaynatılır. Kaynadıktan sonra soğumaya bırakılır ve bal eklenir. Bal vişnenin ekşi hafif mayhoş tadını dengeleyecektir.Vişneler süzgeç yardımıyla süzülür ve mutfak robotuyla iyice kıyılır. Ardından tekrar kaynatılan vişne suyu içerisine atılarak karıştırılır. Böylece daha yoğun bir kıvam elde edilerek vişne parçacıklarının ağızda bıraktığı enfes tat elde edilmiş olur. Şık görünümlü bir bardak içerisine vişne suyu konsantresi koyularak üzerine taze nane yaprağı ve halka şeklinde kesilmiş limon parçacıklarıyla güzel bir sunum yapılarak servis edilir. Afiyet olsun.
]]>
Vişne Kompostosu Konservesi https://www.visne.gen.tr/visne-kompostosu-konservesi.html Sun, 18 Nov 2018 00:59:03 +0000 Vişne Kompostosu Konservesi, Parlak kırmızı rengi ile çok güzel bir görünümü olan vişneye bu rengi antosiyanin isimli bir madde vermektedir. Bu madde vişneye antioksidan özelliği, yani hücre yenileme özelliği ver Vişne Kompostosu Konservesi, Parlak kırmızı rengi ile çok güzel bir görünümü olan vişneye bu rengi antosiyanin isimli bir madde vermektedir. Bu madde vişneye antioksidan özelliği, yani hücre yenileme özelliği vermektedir. Kas ağrılarını azaltan, hafıza gelişimini kuvvetlendiren, kalp ve damar sağlığını koruyan vişne kilo verdirme özelliğine da sahiptir. A ve C vitamini deposu olan vişne yazın bulunmasına rağmen kış mevsiminde dondurulmuş yada vişne kompostosu konservesi olarak tüketilebilmektedir. Vişne kompostosunu yazdan hazırlayarak bütün bir kış boyu da bu vitamin deposundan faydalanabilirsiniz. Ayrıca kalorisi de içindeki şeker düzeyi de oldukça azdır. Kış boyu tüketebileceğiniz vişne kompostosu konservesi sindirim sisteminin dengeli ve düzenli çalışması için çok faydalıdır. Kış hazırlıklarınıza mutlaka vişne kompostosu konservesini de eklemeyi unutmayın.   

Vişne kompostosu konservesi için gereken malzemeler,

 • 4 kilogram vişne
 • 1.5 kilogram beyaz toz şeker
 • Her kavanoza 2-3 adet denk gelecek şekilde karanfil
 • 1'er litrelik cam kavanoz ve yeni konserve kapağı

Vişne kompostosu konservesi hazırlanışı,

Vişneler saplarından ayıklanarak güzelce yıkanır. Ve suyu süzüldükten sonra iyice kurulanır. 1 litrelik kavanozlara yarısına denk gelecek şekilde vişne doldurulur. Damak tadınıza göre istediğiniz miktarda toz şekerini ekleyebilirsiniz. Ama çok fazla şeker koymanıza gerek yok çünkü vişnenin kendi şekeri de konservenizi tatlandıracaktır. Kavanozun ağzında bir parmak boşluk kalacak şekilde suyunu ekleyin ve 2-3 adet karanfil atın. Konserve kavanozlarınızın mutlaka yeni olması gerekir. Aksi halde kapaklar tutmaz ve vişne kompostosu konserveniz bozulur. Konserve kapaklarını sıkıca kapatın. Büyük bir tencerede su kaynatılır. Ve kaynayan suya vişne konserveleri koyulur. Konservelerin havalanıp suyun yüzeyine çıkmaması için üzerlerine bir ağırlık koymanız gerekir. Her bir vişne kompostosu konservesini yarım saat kadar kaynatmanız yeterli olacaktır. Kaynayan konserveler ters çevrilerek soğumaya bırakılır. Daha sonra serin bir yerde muhafaza edilen vişne kompostosu konservesi kış boyu afiyetle tüketilir.


]]>
Vişne Reçelli Pasta https://www.visne.gen.tr/visne-recelli-pasta.html Mon, 19 Nov 2018 00:30:15 +0000 Vişne Reçelli Pasta, farklı lezzetler sevenler için vişne reçeli ile yapılan görselliği ön planla olan bir pasta türüdür. Koyu kırmızı vişnelerin tane tane görüntüsü iştahları kabartmaya yetecektir. Bunun için önemli o Vişne Reçelli Pasta, farklı lezzetler sevenler için vişne reçeli ile yapılan görselliği ön planla olan bir pasta türüdür. Koyu kırmızı vişnelerin tane tane görüntüsü iştahları kabartmaya yetecektir. Bunun için önemli olan seçilen vişne reçelinin kaliteli ve şekerlenme durumu yaşamamış olmasıdır.

Vişne reçelli pasta için gerekli malzemeler

Kek hamuru için
 • 3 su bardağı un
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 1 çay bardağı süt
 • 3 kaşık kakao
 • 1 su bardağı sıvı yağ
 • 1 yumurta
 • 1 paket kabartma tozu
Muhallebisi için
 • Yarım litre süt
 • 1 paket vanilya
 • 1 yemek kaşığı tuzsuz tereyağı
 • 1 çay bardağı toz şeker
 • 2 yemek kaşığı nişasta
 • 2 yemek kaşığı un
Süslemesi için
 • 1 küçük kase vişne reçeli
Vişne reçelli pasta yapılışı: Derince bir kap içerisine yumurta, toz şeker,  kakao, süt, sıvı yağ alınarak karıştırılır. Ardından un ve kabartma tozu eklenir. Oluşturulan kek harcı yağlanmış kare fırın tepsisine dağıtılır. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırına verilir. Diğer yandan yarım litre süt, nişasta, un ve vanilya iyice karıştırılarak ocakta kısık ateşte pişirilir. Pişmeye yakın içerisine bir kaşık tereyağı konulur. Bu muhallebinin kıvamının daha parlak olmasını sağlayacaktır. Fırından çıkarılan kekin üzerine muhallebinin tamama dağıtılır. Hazırlanan pasta yaklaşık yarım saat buzdolabına bekletilir Soğuduktan sonra vişne reçeli üzerine süslenir kare şeklinde dilimlenerek servis edilir. Afiyet olsun.
]]>
Vişne Reçelli Kurabiye https://www.visne.gen.tr/visne-recelli-kurabiye.html Mon, 19 Nov 2018 17:11:13 +0000 Vişne Reçelli Kurabiye, yapımı oldukça kolay olan kurabiyelerin başında gelmektedir. Özellikle de küçük çocuklarınıza gönül rahatlığı ile yedirebileceğiniz bu kurabiyeler bir nevi tatlı niyetine tüketilebilir. Ayn Vişne Reçelli Kurabiye, yapımı oldukça kolay olan kurabiyelerin başında gelmektedir. Özellikle de küçük çocuklarınıza gönül rahatlığı ile yedirebileceğiniz bu kurabiyeler bir nevi tatlı niyetine tüketilebilir. Aynı zamanda da kadınların özel gününde yapılabilen bir kurabiye türüdür. Sıkça tercih edilen ve yapımı oldukça kolay olan kurabiyeler aynı zamanda da oldukça lezzetlidir. Bu makalemizde sizlere vişne reçelli kurabiye için gerekli olan malzemeyi ve yapılışını anlatacağız. Oldukça tatlı olan bu kurabiyeleri yapanlar için şimdiden afiyet olsun diyelim. Vişne reçelli kurabiye tarifi aşağıda verilmiştir.

Vişne Reçelli Kurabiye Malzemeleri:

 • 1 paket. kabartma tozu
 • 4 çay bardağı kadar pudra şekeri
 • 1 çay bardağı kadar sıvıyağ
 • Gerektiği miktarda un
 • 2 yumurta
 • 1 paket vanilya
 • 225 gram kadar tereyağı

Üzerine:

 • Vişne reçeli

Vişne Reçelli Kurabiye Yapılışı:

Öncelikli olarak tereyağını eritmemiz gerekiyor. Ardından ise eriyen tereyağının içine pudra şekerini ilave edin. Sonrasında ise hafif halde erimiş olan tereyağı ve pudra şekerini karıştırmanız gerekiyor. Bu işlemi gerçekleştirmek için ise boş bir kabın içerisine almamız gerekir. Ardından iyice yoğurmak gerekmektedir. Daha sonra ise içerisine sırası ile vanilya, kabartma tozu ve sıvı yağı ilave edip tekrardan yoğurma işlemine devam etmelisiniz. Son olarak da yumurtalarımızı ekleyip tekrardan yoğurmamız gerekir. Yoğurma işleminde yumurtaları en sona bırakmanız hamurunuzun yumuşamasını daha erken sağlayacaktır. Vişne reçelli kurabiye yapmak isteyenlerin bu püf noktayı göz ardı etmemesi gerekir. Sonrasında ise unumuzu ilave edip son bir kez daha karıştırmamız gerekir. Burada da dikkat edilmesi gereken husus hamurumuzu sıkça duymuş olduğumuz kulak memesi kıvamına getirmemiz şarttır.

Artık hamurumuz hazırdır. Bu hamurdan belirli parçalar kopararak dilediğiniz biçimde şekil verebilirsiniz. Son kısımda üstüne bastırmayı da unutmamalısınız. Zira üzerine reçel koyup yağlanmış olan boş bir fırın tepsisine dizeceğiz. Daha önceden ısıtılmış olan 170 derecelik fırında yaklaşık olarak 20-30 dakika kadar pişirdikten sonra çıkarmanız yeterli olacaktır. Artık kurabiyelerimiz hazır demektir. Vişne reçelli kurabiye tarifini yapan herkese afiyet olsun.

]]>
Vişne Likörü https://www.visne.gen.tr/visne-likoru.html Mon, 19 Nov 2018 22:37:54 +0000 Vişne likörü, yapımı yaklaşık 2-3 ay sürmektedir. Yapımı uzun bir zaman alsa da tadı oldukça lezzetli ve hoştur. Kahve yanında ve tatlı yanında misafirlerinizi bu vazgeçilmez tadı ikram edebilirsiniz. Tam bir vitamin v Vişne likörü, yapımı yaklaşık 2-3 ay sürmektedir. Yapımı uzun bir zaman alsa da tadı oldukça lezzetli ve hoştur. Kahve yanında ve tatlı yanında misafirlerinizi bu vazgeçilmez tadı ikram edebilirsiniz. Tam bir vitamin ve mineral deposu olan vişne, A ve C vitaminleri ile sodyum, kalsiyum, potasyum ve fosfor mineralleri açısından oldukça zengindir. Vişne yüksek oranda beta-karoten, E vitamini gibi güçlü antioksidanlar içermektedir. Kiraz vişne ile benzer özellikler taşımaktadır. 

Hemen hemen her iklim şartlarında yetişmekte olan vişne ülkemizinde genellikle her bölgesinde yetiştirilmektedir. Renkli meyvelerden olması nedeni ile sağlık açısından çok faydalı bir besindir. Vişne meyvesinin faydaları arasında; yaşlanma karşıtı bir meyvedir, antiaging özelliği bulunmaktadır, bağışıklık sistemini güçlendirmektedir, gözler içinde çok faydalıdır, kalp dostudur, kalp için çok faydalıdır, uykusuzluk için çok iyi gelir, kanser hücrelerinin büyümesini engeller, bakterilerden ve mantarlardan korur, grip ve nezle için koruma sağlar, cildi nemlendirir ve toksinleri vücuttan atar, vücut ağrılarını geçirir ve iltihaplara karşı koruma sağlar, kolesterole karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır. Şimdi vişne likörü yapımı için gerekli malzemelere bir göz atalım;

Vişne likörü yapımı için gerekli malzemeler;

 • 1 kilo yıkanmış vişne
 • Yarım kilo toz şeker
 • 3-4 adet kabuk tarçın
 • 8-10 adet karanfil
 • 8-10 adet kakule
 • 3 litrelik kavanoz
Vişne likörü yapımı; ilk önce vişneleri bol suda güzelce yıkayıp saplarını ayıklayın veya saplı olarak da kullanabilirsiniz. Daha sonra kavanoza bir sıra vişne bir sıra toz şeker şeklinde dizin. Aralarına kabuk tarçın rulolarını ve karanfilleri dizip ezdiğiniz kakule çekirdeklerini serpiştirerek dizin. Hemen ardından kavanoz üzerine tarih yapıştırıp 1,5-2 hafta toz şeker eriyene kadar kavanozu güneşe koyun, arada bir kavanozu çalkalayın. Bunu yapma sebebi şekerin tamamen erimesi ve şeker tortusunun kalmamasıdır. Sulanıp toz şeker tam olarak eridiğinde gölgeye alıp yaklaşık 2 ay bekletin, bu sürenin sonunda ince tel bir süzgeçle süzüp vişneler bastırarak içindeki vişne sularını güzelce çıkarın. Vişne likörünü bir sürahiye doldurup, servis yapabilirsiniz.

İkram edeceğiniz zaman yanında sade Türk kahvesi ve çikolata ile ikram edebilirsiniz. Evinize gelen misafirlerinize küçük, şık likör bardaklarında vişne likörünü sunum yapabilirsiniz.

Afiyet olsun.
]]>
Vişne Ağacı Bakımı https://www.visne.gen.tr/visne-agaci-bakimi.html Tue, 20 Nov 2018 20:29:42 +0000 Vişne Ağacı Bakımı, Vişne ağacının meyve vermeden önceki süreçte çok güzel çiçekler açması görüntü olarak çok beğenilir. Vişne meyvesinin ekşi olması meyve olarak tüketilmesi çok fazla değildir. Fakat vişne reçe Vişne Ağacı Bakımı, Vişne ağacının meyve vermeden önceki süreçte çok güzel çiçekler açması görüntü olarak çok beğenilir. Vişne meyvesinin ekşi olması meyve olarak tüketilmesi çok fazla değildir. Fakat vişne reçeli ve kompostosu çok sevilmektedir. Vişnenin insan sağlığına çok büyük faydası vardır. Örnek verecek olursak ishali keser, ateş düşürücü etkisi bulunur, vücuttaki mikropları öldürür, uyku düzensizliğini giderir ve öksürüğe çok iyi gelir. Vişne ağacı bakımı geçmeden önce vişne meyvesinin çok güzel bir meyve olduğu sağlık açısından daha çok faydalı olduğu söylemeden edemeyeceğim. Ülkemizde ve özellikle dünyada vişne yetiştiriciliği çok karlıdır. Vişne ekonomik pazarda ihracat ve iç pazarda Ülke ekonomimize çok katkı sağlayan bir meyvedir. Vişne modern meyve yetiştiriciliğinin yetiştirdiği çok karlı bir meyve türüdür. Vişne ağaçları bakımında özellikle ağaçlarından bol meyve almak isteniyorsa ağaçların bodurlaştırılması önemlidir. 

Vişne ağacı bakımı için bazı yapılması gerekenler

Vişne ağacı bakımında Toprak; Vişne ağacının bakımında toprak önemlidir özellikle vişne ağaçları kuru kireçli ve kumlu topraklarda yetiştirmelidir. Vişne ağaçları özellikle yaz aylarında düzenli olarak ağaçlar zamk yapmak sağlıklı olmaz. Vişne ağacı bakımında taban suyu çok fazla yükseltilmemelidir. Yükseltilirse ağacın kökleri ölebilir. Bundan dolayı vişne ağacı kuraklık ve don durumunda çok çabuk zarar görür. 

Vişne ağacı bakımında budama; Vişne ağacı bakımında budama işlemi de çok önemlidir vişne ağacı az budanmayı seven bir ağaçtır ekimden sonraki birkaç yıl içerisinde vişne ağacı bakımı için çok bulamak sakıncalıdır. Çok budamanın vişne ağacına zararları büyüktür bu zararlar ağaç dalları çabuk kurur ya daha ağaç dalları çapraz büyür. Bu sebeple vişne ağacı bakımında gereksiz budama vişne ağacının bakımı ve yetiştiriciliği için zararlıdır. Çok budanan vişne ağacının meyvesinde geç olur. Fakat vişne ağacı bakımında budama vişne ağacı çok fazla yükselmiş ise ağacın bakımı için ağaç taç istenen yükseklikten budanmalıdır. 

Vişne ağaçları bakımında sulama; Vişne ağaçları iklimlerin kurak geçtiği suyu az olan bölgeleri seven yetiştirilen bir ağaç türüdür. Vişne ağacı bakımında sulama için ağaç köklerinin su alması yeterlidir.

Vişne ağacının bakımında İklim; Vişne ağacı bakımında iklimde çok önemlidir. Vişne ağacı ılıman iklim meyvesi olduğundan nemli bölgelerde ve serin yerlerde vişne ağaçları çok kaliteli meyve verir. Vişne ağaçları kışın yağışlardan dolayı vişnenin kalitesini çok etkilemez. Vişne ağaçlarının iklimden dolayı almış olduğu zararlar kış aylarında köklerin donması çiçek gözlerinin zarar görmesi ağaç gölgesinin gövdesinin yanması ve yaralanması vişne ağacı bakımında vişne ağacına iklimin vermiş olduğu zararlardan. 

Vişne ağacı bakımında ilaçlama; Vişne ağacı bakımı için ilaçlamada çok önemlidir vişne ağacı bakımı için özellikle kimyasal ilaçlama çok önemlidir. Vişne ağacı bakımında ilaçlama ilk olarak ağaç çiçekleri açmaya başladığı zaman olmalıdır. Vişne ağaçların bakımında ikinci ilaçlama ise ağaç çiçeklerinin tamamen açılmasından sonra yapılır. 
]]>
Vişne Helvası https://www.visne.gen.tr/visne-helvasi.html Wed, 21 Nov 2018 20:09:40 +0000 Vişne Helvası, Vişne helvası ülkemizin güzide kentlerinden biri olan Elazığ mutfağına ait bir tariftir. Elazığ mutfağı denildiğinde Özel bir mutfak akla gelir. Yemekleri ve tatlıları son derece güzel ve meşhurd Vişne Helvası, Vişne helvası ülkemizin güzide kentlerinden biri olan Elazığ mutfağına ait bir tariftir. Elazığ mutfağı denildiğinde Özel bir mutfak akla gelir. Yemekleri ve tatlıları son derece güzel ve meşhurdur. Vişne helvası da bu özel ve güzel lezzetlerden biridir. Elazığ yöresinde vişneye, fişne denir ve bahsi geçen tatlı fişne tatlısı olarak bilinir. Vişne helvasında vişnenin kendine has ekşiliği şekerle buluşunca ortaya damak tadınızı baymayan son derece hafif, mayhoş ve lezzetli bir tatlı çıkıyor ortaya.  Vişne helvasını şimdiye kadar deneme fırsatınız olmadıysa inanın çok şey kaçırmışsınız demektir. Özellikle akşam yemeklerinden sonra hafif ve serin bir tatlı yemek istediğinizde aklınıza gelen ilk alternatiflerinizden biri olacağına emin olabilirsiniz. Helva denilince akla ağır bir tatlı gibi gelebilir ama kesinlikle daha farklı bir lezzet. Özellikle et yemeklerinden sonra mideyi rahatlatan ve damaklara bayram ettiren vişne helvasının yapımı da çok kolay. Yemeğe ani gelen misafirleriniz için dolabınızda vişne olduğu sürece sizi utandırmayacak misafirlerinizi ise son derece memnun edecek bir tatlı. 

Vişne helvası yapmak için gereken malzemeler,

 • 125 gram margarin yada tereyağı(tereyağı ile daha lezzetli oluyor)
 • 500 gram vişne
 • 4 dolu yemek kaşığı beyaz toz şeker
 • 2.5 yemek kaşığı mısır nişastası

Üzerini süslemek için,

 • Vişne taneleri
 • Hindistan cevizi
 • file badem

İsterseniz vişneyi kış mevsiminde dondurulmuş olarak da kullanabilirsiniz.

Vişne helvası yapılışı,

Tereyağını teflon bir tencereye alarak eritin, eriyen yağa çekirdekleri çıkarılmış vişneleri de ekleyin ve yağ kokusu tamamen kaybolana kadar ara sıra çevirin. Bu süre yaklaşık 10 dakika kadar olunca yağ kokusu kalmıyor. Daha sonra toz şeker ve mısır nişastasını ilave edip helva kıvamı alıp göz göz oluncaya kadar karıştırarak pişirmeye devam edin. Helva kıvamına gelen vişne helvanızı güzel bir servis tabağına yayarak koyun. Düz bir servis tabağı bu aşamada daha çok işinize yarar. Biraz soğuduktan sonra vişne helvanızın üzerine bir kaç adet vişne dizin ve Hindistan cevizi ile file bademleri serpiştirerek afiyetle yiyebilirsiniz.

]]>
Vişne Çekirdeği https://www.visne.gen.tr/visne-cekirdegi.html Thu, 22 Nov 2018 10:18:04 +0000 Vişne çekirdeği, vişne ekşi kiraz olarak da bilinmektedir. Gülgiller familyasında kiraza benzeyen ve tadı kiraz tadında fakat daha ekşi olan bir meyvedir. Vişnenin saymakla bitmeyeceği faydaları bulunmaktadır. Tam bir miner Vişne çekirdeği, vişne ekşi kiraz olarak da bilinmektedir. Gülgiller familyasında kiraza benzeyen ve tadı kiraz tadında fakat daha ekşi olan bir meyvedir. Vişnenin saymakla bitmeyeceği faydaları bulunmaktadır. Tam bir mineral ve vitamin deposu olan vişne A ve C  vitaminlerini içermektedir. Vişne kırmızı meyve grubuna girmekle birlikte sodyum, kalsiyum, fosfor ve potasyum mineralleri açısından zengin bir meyve türüdür. Vişne yüksek oranda beta-karoten ve E vitamini gibi güçlü antioksidan içermektedir. Vişne ve kiraz benzerlik bakımından aynıdır. Vişnenin kirazdan ayıran daha ekşi olması ve daha küçük boyutta olmasıdır. Vişne meyvesi, sofralıktan daha çok meyve suyu, reçeli, marmelatı, likörü, kompostosu, şurubu, pasta ve tatlı olarak da kullanılmaktadır. Vişnenin meyve sapları kaynatılıp içildiği zaman, idrar söktürmede çok faydalıdır. Böbrek ve idrar yollarını temizler, içerdiği mineraller sebebiyle vücuttaki su dengesini düzelterek, bedenin güçlenmesine sebep olur. Vişne aynı zamanda kabızlığı da giderici özelliği bulunmaktadır.

Vişne ve vişne çekirdeğinin saymakla bitmeyen bir çok faydası bulunmaktadır. Yaşlanma karşıtı bir meyvedir, bağışıklık sistemini güçlendirir ve kansere karşıda koruma sağlamaktadır. Vişnenin doğal olarak ağrı kesici ve romatizmal ağrılara karşı etkili özelliği de vardır, kas kasılmaları ve tutulmalara karşı etkili, vişne kalp ve damar sertliğine de faydalıdır. Vişnenin anlatmakla bitmeyen bir çok faydası bulunmaktadır.

Vişne çekirdeği; vişnenin ekşi ve mineral, vitamin deposu açısından çok zengin bir meyvedir. Vişne çekirdeğinde antioksidan ve aktiviteye sahip olarak tamamen doğal bir yağ içerir. Vişne çekirdeğinin bir çok özelliği bulunmaktadır, vücudun ölü hücrelerden korunmasını sağlar. Vişne çekirdeği kozmetik ürünlerde de yağı kullanılmaktadır ve cildin nemlenmesini arttırır, ciltte sivilce olmasını engeller ve sivilce olmuş bölgeleri arındırarak tedavi eder. Yetişkinlerde ve çocuklarda ateş düşürücü özelliğine sahiptir, ishal olma durumunda da oldukça faydalıdır. Vişne, yaz aylarının vazgeçilmez bir meyvesidir.

Vişne çekirdeği yağının faydaları
 • Nemlendirici kremlerin içerisine ilave edilir ve cilt çatlaklarının önlenmesinde, yaşlanma ile oluşan ciltteki kırışıklıkların giderilmesinde, ciltteki pürüzlerin giderilmesinde çok etkilidir.
 • Ciltteki akne ve sivilcelerin önlenmesinde ve tamamen yok edilmesinde etkilidir.
 • İçerisindeki E vitamini ile cilt için çok büyük öneme sahiptir.
 • UV ışınlarına karşı olan etkisi ile güneş kremlerinde kullanılmaktadır ve cildin güneş ışınlarından korunmasını, cilt lekelerinin oluşmasını ve cilt kanserinin meydana gelmesini önleyici etkisi bulunmaktadır.  ]]>
  Vişne Konservesi https://www.visne.gen.tr/visne-konservesi.html Fri, 23 Nov 2018 06:05:29 +0000 Vişne Konservesi, Evde konserve yapılmak istendiğinde bunun için kullanılan en uygun kaplar cam kavanozlardır. Hemen hemen tüm marketlerde değişik boylarda kelepçeli veya düz kapaklı cam kavanozlar bulabilirsiniz. Veya daha Vişne Konservesi, Evde konserve yapılmak istendiğinde bunun için kullanılan en uygun kaplar cam kavanozlardır. Hemen hemen tüm marketlerde değişik boylarda kelepçeli veya düz kapaklı cam kavanozlar bulabilirsiniz. Veya daha önce kullanılan bir cam kavanozu tekrar kullanabilirsiniz. Burada, konserve yapılacak malzemenin miktarına göre kavanoz seçmeye dikkat etmek önemlidir.

  Vişne Konserve Yapımı İçin Hazırlıklar: Evde konserve yapılırken dikkat edilecek diğer bir nokta ise konserve malzemesinin kaynatılacağı tencerenin büyüklüğüdür. Konserveleri arındırmak için kaynatırken, kaynayan suyun, tencere içerisindeki kavanozun 4-5 parmak üzerinde olması gerekir. Şayet, büyük tencereniz yoksa konserve yapımı için, en fazla 1 litrelik kavanozları seçmek daha uygundur. Kavanozu tencereye yerleştirirken, tencere dibine bir ızgara veya metal bir tepsi koyup, kavanozu ızgara veya tepsinin üzerine koymak, kavanoza temas edecek direk ısıdan dolayı, kavanozun çatlamasını önleyeceği için buna da dikkat etmek gerekir.

  Konservenin Yapılma Usulleri: Meyve konservesi yapılırken iki türlü işlem uygulanabilir. Birincisi, ayıklanarak temizlenen meyveleri konserve yapılacak kavanoza koyup, üzerine kaynatılan şurubu boşaltmak, kavanozun kapağını sıkıca kapatarak, su dolu derin bir tencere içinde kaynatıp, daha uzun ömürlü hale getirmek. Diğer yöntem ise yıkanıp, temizlenen meyveler şekerli şurup içinde kaynatılır ve sıcak sıcak kavanozlara konur. Derin bir tencerede kaynatılarak uzun ömürlü duruma hale getirilir.

  Her iki usulde de kavanozun üzerinde 1-2 cm boşluk bırakılır, daha sonra, temiz bir kaşık veya bıçakla hafif karıştırılıp, kavanozun havası alındıktan sonra kapak sıkı bir şekilde tekrar kapatılır.

  Vişne Konservesi Kaynatılması: Şayet konserve normal bir tencere içinde yapılıyorsa, tencereye kavanoz üzerini 5-6 santim geçecek kadar su konur. 1/2 litrelik kavanoz 20-25 dakika, 1 lt kavanoz ise 25-30 dakika boyunca kaynatılır. Kaynama bittikten sonra ocak kapatılır ve tenceredeki su oda sıcaklığına gelene kadar kavanoz su içinde bekletilir. Kavanoz soğuduktan sonra, bir beze yan yatırılarak, sızma olup olmadığı kontrol edilir. Sonrasında ileri ki zamanlarda kullanılmak üzere serin bir yere kaldırılır. Meyve konservesi için koyu, orta veya sulu şurup kullanılabilir. Yoğun bir şurup kıvamı isterseniz 1 ölçek şeker, 1 ölçek su kullanılır.

  Vişne Konservesi Malzemeleri:

  • 1 Kg. vişne
  • 1,5 su bardağı kadar toz şeker
  • 1,5 su bardağı su (300 ml)

  Vişne Konservesi Yapılışı: Vişneler yıkanır ve saplarını alınır. Süzülen vişneler, önceden sıcak bir suyla yıkanan kavanoza konur. Su ve şeker 5 dakika kaynatılır. Şerbeti sıcak olarak kavanoza boşaltın, kavanozda 1,5-2 cm bir boşluk bırakın ve kavanozun ağzını silip, kapağı sıkıca kapatın. İçerisine ızgara konulan tencerede 25-30 dakika kaynatın. Kavanoz tencerede iken, suyun soğumasını bekleyin. Soğuyunca kavanozu alıp, kurulayın ve kontrol edip, serin bir yere kaldırın.

  ]]>
  Vişne Suyu https://www.visne.gen.tr/visne-suyu.html Sat, 24 Nov 2018 02:00:24 +0000 Vişne suyu, çok sevilerek tüketilen bir meyve olan vişnelin elde edilir ve oldukça faydalı bir meyvedir. Meyve suyu olarak yaz aylarında oldukça sık tüketilir. İnsanı ferahlatıcı ve rahatlatıcı etkiye sahiptir. Vişne suyu ile Vişne suyu, çok sevilerek tüketilen bir meyve olan vişnelin elde edilir ve oldukça faydalı bir meyvedir. Meyve suyu olarak yaz aylarında oldukça sık tüketilir. İnsanı ferahlatıcı ve rahatlatıcı etkiye sahiptir. Vişne suyu ile pastalar ve özellikle sütlü tatlılarda yapılabilir ve çok da sevilerek tüketilir. Yine vişne suyu kullanılarak hazırlanan vişne sosları da pastaların vazgeçilmez soslarından ve lezzetlerinden biridir. Bir çok kullanım alanı olan vişne suyu sağlığımız açısından da oldukça faydalıdır. Vişne suyunun faydalarına bakalım.

  Vişne suyu faydaları
  • İnsanlara ferahlık ve serinlik vermeye yardımcı olur.
  • İdrardaki ürik asit seviyesini azaltmaya yardım eder.
  • Bağırsakları yumuşatıcı ve rahatlatıcı özelliğe sahiptir. 
  • Vişne suyu tüketimi gut hastalığına yakalanma riskini en aza indirir. 
  • Cildin nemlenmesini yardımcı olur.
  • Vücudun zararlı toksinlerden arındırılmasında etkin rol oynar. 
  • İçerisinde yüksek miktarda demir bulundurur ve böylelikle kansızlık sorunlarının giderilmesine yardımcı olur.
  • Vücutta oluşan ağrılara iyi gelir ve rahatlatır.
  • Kolon ve mide kanserine karşı korur.
  • Diyabet hastalığına karşı koruyucudur.
  Vişne Suyu
  Vişne suyu yapımı için gerekli malzemeler, 
  • Bir kilo vişne
  • İki litre su
  • Damak tadınıza göre toz şeker
  Vişne suyu yapılışı,

  Vişne suyu yaparken ilk olarak aldığımız vişneleri güzelce yıkarız ve vişnenin çekirdekleri ayıklanır. Vişne çekirdeklerini ayıklamak için piyasa da gayet uygun fiyata satılan ürünler var. Bunları kullanabilir ya da eliniz ilke ayıklama yapabilirsiniz. Vişnenin çekirdekleri ayıklanınca tencereye alınır ve üzerine suyu eklenir. Damak tadınıza göre şeker ilavesi yapılır ya da yapılmaz. Diyet yapıyorsanız ya da şeker hastasıysanız şeker eklememenizi tavsiye ederim. Hem böyle çok daha doğal olacaktır. Yine de eklemek isterseniz size kalmış bir durum. Eğer şeker ekleyecekseniz ocağa almadan ekleme yapmalısınız. Ardından tencere ocağa alınır ve altı açılır. Kaynayıncaya kadar pişirilir. Vişneler pişince ocak kapatılır. Tane şeklinde olan vişneleri az bir su ile kendi kaynadığı su olacak blenderden geçirilir ve tekrar tencere de kalan suya ilave edilerek iyice karıştırılır. Soğuması için bir kenara alınırken soğuk soğuk servis edilir. 

  Afiyet olsun.
  ]]>
  Vişne Şerbeti https://www.visne.gen.tr/visne-serbeti.html Sat, 24 Nov 2018 08:42:39 +0000 Vişne şerbeti, tadı biraz mayhoş ve ekşi bir meyve olan vişne, reçel komposto, sos, şerbet ve şurup olarak tüketilebilen harika bir lezzettir. İçerisinde A ve C vitamini bulunan, bağışıklık sistemini güçlendiren yaşlanma ka Vişne şerbeti, tadı biraz mayhoş ve ekşi bir meyve olan vişne, reçel komposto, sos, şerbet ve şurup olarak tüketilebilen harika bir lezzettir. İçerisinde A ve C vitamini bulunan, bağışıklık sistemini güçlendiren yaşlanma karşıtı bu meyvenin şerbeti yaparak tüketilmesi sağlık açısından oldukça faydalıdır.
  Vişne şerbeti yaz aylarının sıcak günlerinde ferahlık ve serinlik veren, herkesin severek içebileceği bir şerbettir. Çocuklarımızın da hazır meyve suları içmek yerine evde hazırlanmış vişne şerbeti tüketmeleri sağlıkları açısından oldukça önemlidir. 

  Vişne Şerbeti
  Vişne şerbeti  yapılışı için malzemeler,
  • 1 kg vişne
  • 2 su bardağı toz şeker
  • 1,5 litre su
  Vişne şerbeti yapılışı,

  Öncelikle tencereye 1,5 su bardağı suyu koyarak üzerine şekerini ilave edip ocağın altını yakalım ve çırpma teliyle karıştırıp kaynamaya bırakalım. Kaynayan suyun içerisine çekirdeklerini kürdan yardımıyla çıkardığımız vişneleri ilave ederek tencerenin kapağını kapatalım. Yaklaşık 10-15 dakika vişneler çatlayana kadar pişirelim. Kaynayan şerbetimizi yarım saat dinlendirdikten sonra geniş bir kabın içerisine süzerek boşaltalım ve şerbetimiz soğuyunca cam şişelere koyarak servis yapabilirsiniz. 

  Afiyet olsun.
  ]]>
  Vişne Sosu https://www.visne.gen.tr/visne-sosu.html Sat, 24 Nov 2018 15:02:31 +0000 Vişne Sosu, Türkiye de hemen hemen her bölgede yetişen bir meyve türüdür. Görüntü olarak kiraza benzer ama kirazdan farklıdır. Tadı kirazdan daha ekşi ve yaprakları kiraz yaprağına göre daha küçüktür. Vişne yaz ayların Vişne Sosu, Türkiye de hemen hemen her bölgede yetişen bir meyve türüdür. Görüntü olarak kiraza benzer ama kirazdan farklıdır. Tadı kirazdan daha ekşi ve yaprakları kiraz yaprağına göre daha küçüktür. Vişne yaz ayların da olgunlaşmaya başlar. Büyüklü küçüklü herkes çok sever ve tüketir. Vişne bir çok yerde kullanılır. Pasta, dondurma, sos ve vişne suyu olarak yapılır. Her girdiği her yere tat ve lezzet katar. Tadı her damağa hitap eder. Biz bugün pastalar da ve kekler de kullanabileceğimiz vişne sosu yapalım. Benim kızım vişne ile yapılan herşehi çok sever onun için vişne sosu yapması bana göre çok kolay oluyor.

  Vişne sosu tarifi için gerekli malzemeler,
  • 1.5 su bardağı su
  • 1 su bardağı taze vişne ( dondurulmuş vişne de olur.)
  • Yarım su bardağı toz şeker
  • 3 yemek kaşığı nişasta

  Vişne Sosu
  Vişne sosu yapılışı,

  Vişneleri temizleyip çekirdeklerini çıkarıyoruz. Sonra vişneyi bir tencereye koyup üzerine şeker ve bir su bardağı suyu ilave edelim. Ocağa alıp kısık ateşte kaynatmaya başlayalı. Daha sonra nişastayı yarım su bardağı ile açalım ve vişnenin üzerine ilave edelim. Bir yandan da karıştıralım, nişastanın içerisin de topak topak olmaması için. Karıştırarak kaynatmaya devam edelim. Koyulaşmaya başladığı zaman biraz daha kaynatalım, eğer çok koyu olmuş ise yarım su bardağı su ilave edebilirsiniz. 
  Kıvama gelince ocağı kapatalım ve soğumaya bırakalım. Soğurken ara sıra gelip gidip karıştıralım. Vişneler soğuduktan sonra hazır.  İsterseniz bu sosu robottan geçirip püre halinde de kullanabilirsiniz. Sosumuz hazır, ister sade yiyin isterseniz de istediğiniz bir yer de kullanabilirsiniz.
  ]]>
  Vişne Marmelatı https://www.visne.gen.tr/visne-marmelati.html Sun, 25 Nov 2018 06:35:23 +0000 Vişne marmelatı, İlkbaharda çıkan ve hafif mayhoş bir meyve olan vişne, yüksek oranda A, C, E vitaminleri ve antioksidanlar içerir. Vişne ekşi olması nedeniyle genellikle taze olarak tüketilmeyen bir meyvedir. Oldukça faydalı o Vişne marmelatı, İlkbaharda çıkan ve hafif mayhoş bir meyve olan vişne, yüksek oranda A, C, E vitaminleri ve antioksidanlar içerir. Vişne ekşi olması nedeniyle genellikle taze olarak tüketilmeyen bir meyvedir. Oldukça faydalı olan vişne, meyve suyu, reçel, marmelat ve komposto yapımında oldukça sık kullanılır.   Harika bir tat olan vişne marmelatı kahvaltılara farklı bir lezzet katar ve herkes tarafından sevilerek tüketilir. Çocuklarımızında severek yediği vişne marmelatı müthiş rengi sayesinde kahvaltı sofralarınıza ayrı bir renk katar, ayrıca yaş pastalarınızın üzerini süslemek içinde kullanabilirsiniz.

  Vişne Marmelatı
  Vişne marmelatı için gerekli malzemeler,
  • 1 kg vişne
  • 3 su bardağı şeker
  • 1 yemek kaşığı limon suyu
  Vişne marmelatı  yapılışı,

  Öncelikle vişneleri bol su ile yıkadıktan sonra bir kürdan veya tığ yardımıyla vişnelerin çekirdeklerini çıkarın ve vişneleri robotta atarak veya el blenderında püre haline getirin. Daha sonra geniş tencerenizi ocağa koyup altını yakın ve püre haline getirdiğiniz vişneleri ara ara şeker serperek tencerenizin içine katın ve orta ateşte kıvam alana kadar pişirin. Son olarak tencerenin altını kapatmadan 5 dakika önce limon suyunu katın ve tencerenin altını kapatın. Yaptığınız marmelatı sıcakken cam kavanozlara boşaltın ve soğumaya bırakın. Marmelatınız soğuduktan sonra kavanozların kapaklarını sıkıca kapatıp serin bir yerde muhafaza edin. Vişne marmelatınız hazır. 

  Afiyet olsun.
  ]]>
  Vişne Fidanı https://www.visne.gen.tr/visne-fidani.html Sun, 25 Nov 2018 21:32:04 +0000  Vişne Fidanı, Vişne fidanı yetiştiriciliği bir çok bilgiye birden hakim olmayı gerektiren özenildiği taktirde yüksek verim elde edilebilecek bir fidandır. İlk etapta vişne fidanının yetiştirileceği toprağın özellikleri; Vişne Fidanı, Vişne fidanı yetiştiriciliği bir çok bilgiye birden hakim olmayı gerektiren özenildiği taktirde yüksek verim elde edilebilecek bir fidandır. İlk etapta vişne fidanının yetiştirileceği toprağın özellikleri; mineral, su, taş ve kireç bakımından dikime uygun olup olmadığı incelenip toprak analizinin yapılması ve dikilecek vişne fidanının cinsi bu analizlere göre belirlenmelidir. Ayrıca vişne fidanının dikileceği bölgenin iklim şartlarına da uygun olması gerekir.

  Vişne fidanı  toprak gereksinimi,

  İyi bir şekilde drene edilmiş, derin, havalandırılmış ve yaz aylarında su ihtiyacı kolay karşılanabilecek topraklar ideal topraklardır. İyi dreneja sahip olmayan fakir topraklarda ağaç gelişimi cılız olur ve seyrek sürgünler sürer. Su bakımından zengin olmayan topraklarda meyve gelişiminin küçük olduğu gözlenir. Taban suyunun yüksek olduğu bölgede kökler yüzlek kalır ve ağacın gelişimi ağırlaşır. Böyle bir durumda ise ağacın kuraklık ve dondan etkilenme riski artar .Vişneler kuru, kumlu veya kireçli toprakta da yetişebilir.  Vişne için en ideal toprak kiraz yetiştiriciliğine de uygun olan topraktır. 

  Vişne Fidanı
  Vişne fidanı  iklim gereksinimi,

  Vişne yetiştiriciliğinde ki en önemli faktörlerden biri sıcaklıktır. Çiçek tomurcukları -2-4  dereceye kadar dayanabildikleri gibi  açmış çiçekler -2 derecede donabilir ve etkilenebilir. Vişnelerin ağaçlaşmış kısımları ise -40 dereceye kadar dayanabilirler. Vişne fidanları kiraz fidanlarına kıyasla daha dayanıklıdırlar. İlkbaharda çiçek açma zamanı kirazlardan daha sonra olduğu için vişne çiçeklerinin dondan etkilenme riski daha düşüktür.
   Vişne yetiştiriciliğinde, yağışın yıl içinde düzenli olarak yağması en  ideal olanıdır.  400 mm yağış alan yerlerde vişne yetiştiriciliği sulamaya gerek kalmadan da yapılabilir. çiçek  ve meyve döneminde yağmur yağması istenmeyen bir durumdur. çiçeklenme döneminde yağan yağmur döllemeyi güçleştirir. Meyve döneminde yağan yağmur ise meyvenin çatlamasına ve zarar görmesine yol açar 

  Vişne fidanı dikimi

  Fidan dikimi  yapılmadan önce dikimin  planlaması  çok iyi bir şekilde yapılması gerekir. Vişnelerde dölleme sorunu olmadığı için  tek çeşit fidan dikilebilir. Fakat  ikinci bir çeşidin dikilmesi verimi artırır. 
  Dikim aralıklarını anaç,toprak durumu,sulama, gübreleme ve toprağın kolay işlenebilmesi gibi koşullar belirler. Genel dikim aralığı  vişne çöğürü aşılı vişne fidanları,  4x4  , 3x4 m şeklinde dikilmesi uygundur .
  ]]>
  Vişne Bahçesi https://www.visne.gen.tr/visne-bahcesi.html Mon, 26 Nov 2018 04:41:25 +0000 Vişne Bahçesi, Ülkemiz birçok meyve türü yetiştirildiği gibi, vişnenin de anavatanımız sınırları içerisinde yetiştirilmektedir. Ülkemiz hemen hemen tüm  bölgelerinde  vişne yetiştiriciliği yapılmakta olmakla, ü Vişne Bahçesi, Ülkemiz birçok meyve türü yetiştirildiği gibi, vişnenin de anavatanımız sınırları içerisinde yetiştirilmektedir. Ülkemiz hemen hemen tüm  bölgelerinde  vişne yetiştiriciliği yapılmakta olmakla, üretilen vişne derin meyve suyu, reçel ve dondurma olarak tüketilmektedir. Vişne bahçelerinden yetişen vişne ağaçları ılıman iklimlerde çok iyi yetiştirilmesine rağmen diğer meyvelere oranla soğuk ve sıcaklara  dayanıklı olup iklim değişikliklerine kolayca adapte olmaktadır.

  Vişne Bahçesi Tesis Edilirken Nelere Özen Gösterilmeli

  Vişne bahçesi kurarken yetiştirici öncelikle bahçe toprağı analizini ziraat birliğince test  ettirilerek vişne için toprak yapısının uygun olup olmadığı hususlarını belirlenmelidir. Vişne ağacı dikilirken yer ve yöney iyi tespit edilmeli doğal drenajı iyi olan bölgelerde kuzey rüzgarlarına kapalı olan yerlere dikimi tercih edilmelidir.

  Vişne Bahçesinde Anaç Seçimi

  Toprak analizi yapıldıktan sonra toprak yapısına ile iklim koşullarına uygun anaç vişne ağaç türleri seçilmelidir. Örnek verilecek olursa kurak ve kireçli topraklarda kesinlikle idris anacı tercih edilirken Verimli, rutubetli, derin ve drenajı iyi olan taban arazilerde yabani kiraz tercih edilmelidir. Bunun temel nedeni doğal toprak yapısı ve bitki örtüsünden kaynaklı olarak vişne ağacından daha fazla verim elde edilmesini sağlamaktır. Üreticiler Vişne Bahçelerini yetiştirirken temel amacının maddi anlamda ciddi bir gelir etme istediği olduğu düşünüldüğünde gerçekten de Vişne Bahçelerinin kurulumunda profesyonel çiftçiliğin yapılması gerekmektedir.  

  Vişne Bahçesinde Çeşit Seçimi

  Vişne çeşidinde döllenme sorunu olmayıp tek çeşitle bahçe tesis edilebilmektedir. İkinci bir çeşidin kullanılması halinde vişne bahçesindeki verimi arttırdığı ziraat bilirkişilerince çok defa dile getirilmiştir. Ziraat enstitüsünde yapılan çalışmalar sonucunda toprak yapısına göre vişne ağacı türleri ve vişnesi tiplerini önerilmektedir.

  Vişne Bahçesi

  Vişne Bahçesine Yapılacak Dikim

  Vişne bahçesi düzenlemesi yapacak kişi dikim sıklığına dikkat edilmesidir.  Vişne ağacı dikimi kesinlikle dikim tahtası kullanılarak gerçekleştirilmelidir.  Dikim gerçekleştirilmeden önce arazi tesviye edilerek  90 cm aralıklar ile vişne ağacının dibi Ağustos - Eylül ayında  sürülmelidir. Kısmi olarak taban suyu ile su birikmesi durumlarda problem oluşacağı gözlemleniyor ise 40-50  metre aralıklarla hendekler oluşturulmalıdır. Vişne ağacı fidanları en uygun Sonbahar mevsiminde dikilmeli ve dikim sırasında ziraat marketlerden temin edilen süperfosfat ile 100gr Amonyumsülfat bir miktar toprağın eşildiği yere toprak ile karıştırılarak dökülmelidir.  Eğimin olmadığı düz arazilerde dikim üçken veya kare şeklinde ağaçlar arasında 90 cm aralıklar ile olmalıdır. Engebeli arazilerde ise baklava dilimi şeklinde uygulanmalıdır.

  Vişne Bahçesinde Budama ve Gübreleme İşlemi

  Vişne ağacı meyve türleri içesinde az budama gerektiren bir ağaçtır. Vişne ağacında 1-2 yıl geçtikten sonra ana dalları oluşturan ve taç kısmının büyümesine engel olan yan dalların kesilmesi ve yan dallara rakip olacak dalların kesilmesi ile kuruyan dalların ağaca zarar vermesini engellemek amacıyla gerçekleştirilmektedir. Budama işlemi doğru yapılmalıdır. Yanlış yapılacak budama kiraz ağacının meyvesini geç vermesine sebep olacağından vişne bahçesinin verimini düşürecektir.

  Vişne Bahçesinde Gübreleme

  Vişne bahçesi gübrelenirken birçok faktör ve etken göz ölüne alınmalıdır. Mevsimler geçişler, toprağın mineral yapısı çok önemlidir. Fazla atılan gübre ağacın kurumasına neden olmasıyla az atılan gübre ise ağaç veriminin düşmesine sebebiyet vermektedir. Hakeza gübreleme işlemi 2 yılda bir yapıldığı taktirde ağacın gelişimi açısından önemlidir. Gübreleme işlemi yapılırken çiftlik gübresinin yanı sıra organi]]> Vişne Kompostosu https://www.visne.gen.tr/visne-kompostosu.html Mon, 26 Nov 2018 15:56:21 +0000 Vişne kompostosu, Hemen hemen hepimiz komposto severiz. Helede sıcak yaz aylarında bir bardak meyve kompostosu serinlememizi sağlayacaktır. Bir çok meyve ile komposto hazırlayabiliriz. Kuru veya taze meyveleri kullanarak hazırladığ Vişne kompostosu, Hemen hemen hepimiz komposto severiz. Helede sıcak yaz aylarında bir bardak meyve kompostosu serinlememizi sağlayacaktır. Bir çok meyve ile komposto hazırlayabiliriz. Kuru veya taze meyveleri kullanarak hazırladığımız kompostolar dışarıdan aldığımız konsantre içeceklere göre çok daha taze ve sağlıklıdır. Bazı meyveleri yazdan derin dondurucuya koyup kış aylarında kompostolar hazırlayabiliriz. Örneğin vişne kiraz kayısı gibi meyveler. Bu meyveleri kurutup da aynı şekilde kış aylarında kompostolar hazırlayabiliriz. Yazın tazecik vişne ile hazırladığımız kompostoları çocuklarımızda çok sevecektir. Çünkü vişne meyveler arasında hem rengini hemde tadını suya en çok veren bir meyvedir hazır aldığımız vişne sularından hiç bir farkı olmayacaktır  hijyeni ve vitamini dışında. Tabi ki evde yaptığımız vişne kompostosu daha sağlıklı ve hijyeniktir. Vişne ve diğer meyvelerle yapmış olduğumuz kompostoları mutfağımızdan hiç eksik etmemeliyiz. Bende Anneannemden kalma bir alışkanlık var yazın taze vişne kayısı şeftali gibi meyvelerle komposto yapıp dolapta tutarım. Kışında kuru kayısı elma gibi benzeri meyvelerle mutlaka komposto yapıp hazırda bulundururum. hazırlayabilirsiniz.


  Vişne Kompostosu
  Vişne kompostosu için gerekli malzemeler:
  • 1 kilo vişne,
  • 1,5 litre su,
  • 2 su bardağı toz şeker,
  • 3-4 adet karanfil,
  Vişne kompostosu  hazırlanışı,

  Önce vişneleri saplarından ayıklayıp iyice yıkıyoruz. Ardından ben vişneleri çekirdeklerinden ayırmayı tercih ediyorum çünkü taneli bir şekilde servis yapmak daha çok hoşuma gidiyor ve daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum. Kompostoyu taneli bir şekilde tükettiğimizde çekirdeklerini ağzımızdan çıkartmak çok hoş olmuyor. Bu sebepten ben çıkarmayı tercih ediyorum işaret ve baş parmağımızın arasında sıkıştırdığımız vişne çekirdeğini hemen atacaktır yani kolay bir işlem. Çekirdeğini çıkardığımız vişnelerin üzerine suyu ilave edip ocağa alıyoruz vişne kompostosu kaynamaya başladıktan sonra şekerini ilave ediyoruz ve bu şekilde 10 dk kaynatıyoruz. Dilerseniz kaynama esnasında tadına bakıp su veya şeker ilave edebilirsiniz. Kaynattığımız kompostoya 3-4 adet karanfil atıyoruz ve dışarıda biraz soğutup dolaba o şekilde koyuyoruz ve soğuk ikram ediyoruz. Dilerseniz vişne kompostosunu  kaynar iken cam kavanozlara doldurup sıcak sıcak ağzını kapatıp uzun süre saklayabilirsiniz. İlerleyen bir zamanda açıp su veya şeker ilave ederek tüketebilirsiniz afiyet olsun sağlıkla kalın.
  ]]>
  Vişne Faydaları https://www.visne.gen.tr/visne-faydalari.html Tue, 27 Nov 2018 06:09:29 +0000 Vişne Faydaları, Vişnenin latince ismi Prunus cerasusdir.  Gilerer latince Rosaceae familyasından olan kiraza benzeyen ancak  daha ekşi ve mayhoş olan bir meyve türüdür. vitamin ve mineraller ile dolu  olan vişne A ve C vita Vişne Faydaları, Vişnenin latince ismi Prunus cerasusdir.  Gilerer latince Rosaceae familyasından olan kiraza benzeyen ancak  daha ekşi ve mayhoş olan bir meyve türüdür. vitamin ve mineraller ile dolu  olan vişne A ve C vitaminleri ile sodyum ve fosfor mineralleri açısından zengindir. Vişne yüksek oranda E vitamini gibi güçlü antioksidanlar vişne meyvesinde mevcuttur. Vişne sofralıktan çok daha fazla meyve suyu olarak tüketilmektedir ayrıca şurubu, kompostosu, reçeli, marmeladı,  likörü ile diğer bazı içkileri, tatlı ve pasta  yapılarak tüketilmekle birlikte ayrıca kurutularak da tüketilmektedir.

  Vişne Faydaları ve Vücutta Gösterdiği Muazzam Etkiler

  Vişne yapısında bulunan Antiaeing  özelliği nedeniyle genç kalmanın sırrı bu meyvede mevcuttur. Yapı itibariyle bir çok vitamin bulunduran vişnenin vücut sağlığı açısından faydalarını aşağıda sizlerle paylaşacağım.

  • Küçük çocuklar tükettiği taktirde kabakulak, kızamık ve su çiçeği  gibi hastalıkları gibi riskini de azaltır. Sinir sisteminin düzenlemesinde faydalıdır. Kalp sağlığının korunmasında büyük fayda sağlar. Kansere karşı da önemli ölçüde koruma sağlar. Özellikle prostat kanseri ve kolon kanserine karşı etkili bir korumadır.
  • Saç diplerine uyguladığı muazzam derce de etki sayesinde saç köklerinin güçlenmesine böylelikle saç dökülmesinin önüne geçmektedir. Uykusuzluğa karşı çok faydalı olup vişne tüketildiği taktirde  uykunun düzene gireceği anlaşılmaktadır. Muazzam bir antioksidan olan vişne mikroplara karşı savaş açan bir niteliktedir.
  • Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Göz kasları ve görme sıkıntısı çekenlere ciddi anlamda faydalıdır. Yapısında bolca buluna A ve C vitamini vişnenin büyük bir vitamin deposu olduğunu gösterir. Vişne yapı itibariyle bol miktarda demir, kalsiyum  ve fosfor gibi minerali yapısında bulundurur.
  • Sindirim sistemi için faydalıdır. Gastrit ve mide asidini önlemekle kabızlık sorunun giderecek niteliktedir. Bakteri ve mantarların vücut içerisinde yayılmasını engeller. Kış aylarında tüketildiğinde nezle, grip ve soğuk algınlığına karşı önemli bir doğal antibiyotiktir. Boşaltım sistemine faydalı olmasından dolayı bağırsak hastalıkları karşı ciddi bir etki göstermektedir.
  • Tansiyon hastalarının tansiyonların düzenlemekle iyi bir kolesterol düzenleyicidir. Parkinson hastalığına karşı  iyi bir koruma sağlar. Beyin ve sinir sistemi için faydalıdır. Beynin hızlı düşünmesini ve beyin fonksiyonlarının sağlıklı çalışmasını sağlar. Beyine faydalı olduğundan dolayı Alzheimer hastalığına karşı koruyarak unutkanlığı ortadan kaldırır.  Damar sertleşmesini ortadan kaldırır. Strese ve depresyona karşı faydalıdır.
  • Vişne yüksek oranda lif içerir kalp atışlarının düzelmesini sağlar. Kalp çarpıntısı ve kalp krizi riskinin ciddi anlamda azaltır. Ferahlık, serinlik ve mutluluk hormonu salgılar. Ürik asit  düzeyi azdır. Vişne gut hastalığı yakalanma ihtimalini azaltır.
  • Vişne cildi nemlendirmekle vücut da oluşacak toksinlerden arındırır. Yapısında bulunan yüksek demir içeriğinden dolayı anemi hastalığına karşı faydalıdır. Vücutta oluşan ağrıları keser ve iltihaplara karşı da çok faydalıdır. Kolon kanseri ile mide kanserine karşı koruyucu niteliktedir. Şeker hastalığına karşı korur. Bilgisayar ve cep telefonu ile hava kirliliğinden dolayısı ile vücudun alabileceği radyasyonun etkilerini azaltır. Alkol, sigara ve kızartma gibi  ve zararlı nitelik taşıyan besinlere karşı oluşan zararlı etkileri kaldırır.  

  Vişne FaydalarıTıbbi Kullanımı ve Vişne Faydaları

  • Vişne ağacının kabuğu, meyve sapları ve çiçeklerinin beden için yararlı etkileri bulunmaktadır. Vişnenin tıbbi etkileri ve vişneden tıbbi olarak yararlanılmaktadır. Bu faydalanmayı şöyle sıralıyabiliriz.
  • Vişne kabuğu peklik verici ve ateş düşürücü niteliktedir. Bunun için ağacın dalları ve gövdesinde bulunan kabuk soyularak kan]]> Vişne Ağacı https://www.visne.gen.tr/visne-agaci.html Tue, 27 Nov 2018 07:26:32 +0000 Vişne ağacı, Ülkemiz topraklarının çok yerinde yetiştirilen vişne ağacı özellikle ılıman ve sıcak iklim bölgelerini seven bir meyve ağacıdır. Soğuk ve sıcak ilişkisine  yani  ani hava değişik
   Vişne ağacı, 
   Ülkemiz topraklarının çok yerinde yetiştirilen vişne ağacı özellikle ılıman ve sıcak iklim bölgelerini seven bir meyve ağacıdır. Soğuk ve sıcak ilişkisine  yani  ani hava değişikliklerine çabucak ayak uydurabilir. Boyları en az 2 metre ile10 metre yüksekliği arasında değişiklik gösteren vişne ağacının gövdesi koyu gri renktedir. Hava şartlarına göre nisan veya mayıs ayları gibi çiçek açarlar. Ağacın yapraklarının uç kısımları sivri, yaprak kenarları tırtır şeklinde olup tüysüz, kısa saplı ve parlak görünümlüdür.

   Vişne ağacı dikimi,

   Vişne ağacı üretmek için vişne çekirdeğinden fidan, fidanlardan da ağaç şeklinde dönüşüm içinde çoğalma sağlanır. Toprağa dikilecek fidanların aşı yapılarak üretim ve kalite standardı yükseltilebilir. Bu şekilde ağaç hem erken meyve verir hemde meyvenin şekli ve tadı daha güzel olur. Bakımı yapılmayan vişne ağaçları kalitesiz ürün verir, ağaç yapısı ve çevresi bozulur. Genelde vişne ağaçları arsız olarak bilinen ağaçlar arasındadır, çevresine çabuk yayılır o nedenle düzenli budama ve ilaçlama yapılması lazım gelir. Vişne AğacıAğaç gövdesi büyüdükten sonra ortalama yağış miktarı 400 mm altına inmedikçe sulama yapılmasına gerek yoktur. Ama kurak ve yağışın az olması durumunda en az üç defa sulamak gerekir.gerekir. Ağaçların faydasının sadece meyve vermekle sınırlı kalmadığını hepimiz biliyoruz. Bu nedenle ağaç dikin vişne olsun, kiraz olsun fark etmez insan sağlığı için oksijen için ağaç dikiniz. Vişne ağacından elde edilen meyvelerin insan sağlığına faydası oldukça fazladır, ve bir çok hastalığı önlediği uzmanlar tarafından aktarılmaktadır. Vişneden Örneğin ; vişne suyu, vişne komposto, vişne reçeli yapılıp ve daha birçok gıda ürünleri elde edilebilmektedir. Siz bu meyve ağacından faydalanamayacak kadar yaşlı dahi olsanız yinede ağaç dikmeniz gelecek nesiller için önemlidir. 
   ]]>
   Kışlık Vişne Kompostosu https://www.visne.gen.tr/kislik-visne-kompostosu.html Wed, 28 Nov 2018 01:51:11 +0000 Kışlık Vişne Kompostosu, Komposto dondurulmuş meyvelerin aksine oldukça sağlıklı olan ve özellikle kış aylarında oldukça sık tüketilen bir yiyecektir. Kompostonun saymakla bitmeyecek çeşitlerinden biride vişnedir. Kiraza be Kışlık Vişne Kompostosu, Komposto dondurulmuş meyvelerin aksine oldukça sağlıklı olan ve özellikle kış aylarında oldukça sık tüketilen bir yiyecektir. Kompostonun saymakla bitmeyecek çeşitlerinden biride vişnedir. Kiraza benzeyen ancak kirazdan renk ve boyu ile biraz daha farklı olan vişne kompostosu tadına doyum olmayan eşsiz bir lezzettir. Özellikle çocuklar tarafından oldukça iştah ile tüketilen vişne kompostosu her yaştan damağa hitap etmektedir. Vişne kompostosu yapının kolaylığı ve düşük maliyeti ile ev hanımları tarafından da oldukça fazla tercih edilen doğal bir besin kaynağıdır. Vişne kompostosu yurdumuzun hemen her bölgesinde hazırlanabilen bir kış yiyeceğidir. Vişne kompostosu vişnesi ile tüketilebileceği gibi ezilerek meyve suyu haline de getirilip içilebilir. Kışlık vişne kompostosu yapımı şu şekildedir.

   Kışlık Vişne Kompostosu
   Kışlık Vişne Kompostosu İçin Gerekli Malzemeler
   • Üç kilo vişne
   • Dört litre su
   • Altı su bardağı şeker
   • Dört adet cam kavanoz
   Kışlık Vişne Kompostosu Yapılışı,

   Öncelikle vişnelerin sapları temizlenir ve bol su ile iyice yıkanır. Yıkama işleminin ardından vişneler derince bir tencereye alınır ve üzerine dört su bardağı su eklenerek kaynamaya bırakılır. Kaynamaya başlayan vişnelerin üzerine yaklaşık on beş dakika sonra şeker eklenir. Şeker ile birlikte yine on beş dakika daha kaynatılan kompostomuzun altı kapatılır. Kaynama işlemi yaklaşık yarım saat sürmektedir. Ardından yıkanmış ve kurulanmış olan kavanozlara vişneler soğumadan koyulur ve kavanozların ağzı hava almayacak şekilde sıkıca kapatılır. Kavanozların kapakları daha önce kullanılmamış ve yeni kapaklar olmalıdır. Aksi halda komposto hava alarak bozulabilir. Ayrıca vişnelerin şeker oranına göre kompostonun şekeri azaltılıp artırılabilir. Yaz veya kışın istenilen mevsimde afiyet ile tüketilmek üzere kompostomuz hazır. 

   Afiyet olsun.
   ]]>
   Vişne Ne Zaman Çıkar https://www.visne.gen.tr/visne-ne-zaman-cikar.html Wed, 28 Nov 2018 14:26:59 +0000 Vişne Ne Zaman Çıkar, Vişne temmuz ve ağustos aylarında meyve vermeye başlar. Vişne gülgiller familyasından kiraza benzeyen fakat kirazdan daha ekşili bir meyvedir. Olgunlaşan vişneler siyaha yakın bir renk alır ve tatlanm Vişne Ne Zaman Çıkar, Vişne temmuz ve ağustos aylarında meyve vermeye başlar. Vişne gülgiller familyasından kiraza benzeyen fakat kirazdan daha ekşili bir meyvedir. Olgunlaşan vişneler siyaha yakın bir renk alır ve tatlanmaya başlar. Reçeli, hoşaf konserve ve meyve suları yapılır. Anadolu’ya Orta Asya’dan geldiği düşünülen Vişnenin Ana vatanı Hazar Denizi ve Kuzey Anadolu Dağları arasında geldiği bilinir. Ilıman iklime sahip ülkelerde yetişir. Vişne 7-8 m kadar büyür. 40-50 yıl yaşar. Vişne ağacı toprak açısında fazla seçim yapmaz kuru, kireçli kumlu, topraklarda da yetişir.

   • Vişne 4 yaşına geldiğinde ilk hasadını verir ve 5 yıl sonra tam kapasite üretime geçer. İlkbahar aylarında beyaz renkli çiçekleri açmaya ve temmuz sonu ağustos aylarında meyve vermeye başlar. Vişne’ nin kirazla benzerliği çok olmasına rağmen vişne ağacının dalları kiraza oranla daha dağınıktır ve yapraklarda kirazın yapraklarından daha küçüktür. Çalımsı bir görüntüsü vardır. Ağaçları çok verimli olup kiraz gibi çatlamalar olmaz.
   • Vişneler tam olgunluğa ulaştığı zaman toplanmalıdır. Olgunluğa gelmesi rengini kendine öz tadının ve iriliğe gelmesidir. Hava şartlarına göre temmuz sonu ağustos ortalarında hasat edilir. Toplanması genellikle elle ve sapıyla toplanır. Toplama esnasında dallarına dikkat etmek gerek kırmamak gerekir. Vişneleri 4-5 kiloluk sepetlere konur ve ambalaj olmaya gönderilir.
   • Ambalaja giden vişneler olgunluklarına göre kutulara doldurularak pazarlanmaya hazırlanır. Ambalaj kutularının yeni yapılmış temiz ve hafif olmaları gereklidir.

   Vişne Ne Zaman Çıkar

   Ülkemizde vişne en çok hangi illerimizde yetişir Ülkemizde iki çeşit vişne yetişmektedir. Kütahya ve Macar vişnesi. Kütahya vişnesi uzun saplı, iri boyda, iri boyda, ucu sivri koyu kırmızı ince kabuklu, ekşi çok sulu etli meyvedir. Macar vişnesi ise kısa saplı, kalın kabuklu, koyu kırmızı, ekşi ve etli meyve vermektedir.  İki vişne çeşidinde ilkbaharda çiçek açıp Temmuz aylarında meyve vermeye başlar. Vişne en çok meyve suyu ve reçel olarak kullanılır.

   Vişnenin faydaları

   • Vişne yüksek oranda C, E ve beta-karo ten gibi güçlü antioksidanlar içeren bir meyvedir.
   • Potasyum, sodyum, kalsiyum ve fosfor minareleri açısında da çok zengin meyvedir. Sahip olduğu minareler ve vitaminler sayesinde vücudu birçok hastalığa karşı korur. Bir bardak vişne suyu, vücudun bir günlük potasyum ihtiyacını %10’nu karşılar.
   • Vişne vücuttaki üre ve ürik asit gibi zararların atılmasını sağlar. Kalp ve kanser oluşumunu engellemeye karşı vücuda direnç verir. İltihap giderici etkiye sahiptir.

   Afiyet olsun.

   ]]>
   Vişne Sapının Faydaları https://www.visne.gen.tr/visne-sapinin-faydalari.html Wed, 28 Nov 2018 23:11:11 +0000 Vişne, hafif ekşi tadıyla, sevilen bir meyve çeşididir. Uzmanlar, bir çok faydası bulunan vişnenin, saplarının da ayrıca bir çok rahatsızlığa iyi geldiğini söylemektedirler. Vişne sapları, gölge ve havadar bir Vişne, hafif ekşi tadıyla, sevilen bir meyve çeşididir. Uzmanlar, bir çok faydası bulunan vişnenin, saplarının da ayrıca bir çok rahatsızlığa iyi geldiğini söylemektedirler. Vişne sapları, gölge ve havadar bir yerde kurutulmalıdır. 

   Vişne Sapının Faydaları  Şöyle Sıralayabiliriz;
   • İdrar yolu ve böbrekleri temizler.
   • Çok iyi bir idrar söktürücüdür.
   • Kabızlığa iyi gelir.
   • İçinde bulunan mineraller sayesinde bedenin su dengesini düzenler.
   • Bedeni güçlendiren bir toniktir.
   Vişne Sapının FaydalarıBütün bu faydalardan yararlanabilmek için, 2-3 tatlı kaşığı kurumuş vişne sapı bir bardak suya konur, kaynama noktasına kadar ısıtılır. Ocağın altını kısarak 10-15 dakika kadar ısıtmaya devam edilir. Hazırlanan bu sudan, günde 3 defa birer bardak içilmelidir.
   Aslında bütün rahatsızlıklar için doğada bir çok çözüm bulunmaktadır. Önemli olan kullanım şeklinin bilinmesidir.
   ]]>
   Evde Vişne Reçeli Yapımı https://www.visne.gen.tr/evde-visne-receli-yapimi.html Thu, 29 Nov 2018 21:58:32 +0000 Evde Vişne Reçeli Yapımı, Konusuna başlamadan önce vişne reçeli ve vişne hakkında biraz bilgi verelim isterseniz. Vişne kiraza benzeyen kirazla aynı özellikleri taşıdığı halde kirazdan biraz daha ekşi bir meyved Evde Vişne Reçeli Yapımı, Konusuna başlamadan önce vişne reçeli ve vişne hakkında biraz bilgi verelim isterseniz. Vişne kiraza benzeyen kirazla aynı özellikleri taşıdığı halde kirazdan biraz daha ekşi bir meyvedir. Vişne tam bir mineral ve vitamin deposudur. Vişne A ve C vitaminleri ile potasyum, sodyum, fosfor ve kalsiyum mineralleri ile oldukça besleyicidir. Vişnenin faydaları saymakla bitmez biz burada birkaç faydasından söz edelim. Mideyi kuvvetlendirir, vücuda zindelik verir, mikrop öldürücü özelliği ile ateş düşürücüdür, ishali keser, öksürüğe iyi gelir. Vişnenin sadece kendisi kullanılmaz vişnenin sapları idrar söktürücü vişnenin kabukları çay gibi demlenirse ateş düşürücü özelliği de vardır. Vişne ve kirazın içinde hem iltihap giderici hem hormon dengesini düzenleyici biyo -  aktif bileşikler bulunur. Antosiyaninler Aspirin, Naproksen, türü ilaçların tesirlerine sahiptir. Burada sadece birkaç faydasından söz ettik ama faydaları pek çoktur. Bu kadar faydalı meyvenin reçelini de yapmadan olmaz elbet. evde vişne reçeli yapımını tarif edelim bu gün sizlere.

   Evde Vişne Reçeli Yapımı
   Evde Vişne Reçeli Yapımı İçin Malzemeler.
   • 1 Kilogram şeker.
   • 1 Kilogram vişne.
   • Yarım limon suyu.
   Vişne reçeli yapılması,

   Vişnelerin sap kısımları çıkarılarak iyice yıkanır. Çekirdekli veya çekirdeksiz de yapılabilen vişne reçeli eğer çekirdeksiz yapacaksanız çekirdekleri bir çekirdek çıkarma aparatı ile çıkarılır. Tencereye bir Kat vişne bir kat şeker olmak üzere konur bir gece bekletilir. Ertesi sabah suyunu bırakan vişneyi ocağın üzerine alın reçel kıvamına gelene kadar kaynatın. indirmeye yakın yarım limon suyunu da ekleyin bir taşım daha kaynatın. Ocaktan indirdiğiniz reçeli ılıyıncaya kadar bekleyin. Ilık bir vaziyete gelince kavanozlara paylaştırın. Burada dikkat edilmesi gereken bir husus Reçelin rengi ve koyuluğu tuttuğunda ocaktan alınarak soğuk su dolu bir kabın içine tenceremizi koyup soğutmalıyız. Eğer soğuk suya oturtmazsanız rengi koyulaşır eğer soğu su içerisine oturtup soğutma yapılırsa rengi aynı kalacaktır. Bu sağlık deposu reçelin yapımı oldukça kolaydır ve kış günleri sofralarının vazgeçilmez tatlarından birisidir. Leziz tatların dünyanızdan hiç eksik olmaması dileğimizle. Afiyet olsun.

   ]]>
   Dondurulmuş Vişne https://www.visne.gen.tr/dondurulmus-visne.html Thu, 29 Nov 2018 23:19:31 +0000 Dondurulmuş vişne, Ekşi tadıyla bildigimiz vişne ülkemizde çok fazla üretilen ve tüketilen bir meyvedir.Yaz meyvelerinden birisidir ve ferahlatma ve rahatlatıcı özelliklerine katkı sağlar. Vişne çok farklı yollarlala da t Dondurulmuş vişne, Ekşi tadıyla bildigimiz vişne ülkemizde çok fazla üretilen ve tüketilen bir meyvedir.Yaz meyvelerinden birisidir ve ferahlatma ve rahatlatıcı özelliklerine katkı sağlar. Vişne çok farklı yollarlala da tüketilebilir, örneğin; komposto, reçel, marmelat yapımında vişne suyuna kadar çeşitleri vardır. Ayrıca vişne ağacının yapraklarından, vişne sapı ve çekirdeğinden de faydalanılmaktadır.

   Vişnenin faydaları nelerdir
   • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
   • Kalsiyum, demir ve fosfor gibi minareller içerir.
   • İyi bir A ve C vitamini  kaynağıdır.
   • Sinir sistemini güçlendirici etkisi vardır.
   • Uykusuzluğa faydalıdır.
   • Kabakulak, su çiçeği ve kızamık gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltır.
   • Kalp dostudur, kalp sağlığı içinde büyük fayda sağlar.
   • Grip, nezle ve soğuk algınlığına  iyi gelir.
   • Kolesterolü düzenleyici etkisi vardır.
   • Depresyona, strese faydası olduğu bilinir.
   • Damar sertleşmesinde faydalı bir meyvedir.
   • Parkinson hastalığına iyi gelir.
   • Göz yapısını, görme organına faydası vardır.
   • Boşaltım sistemine de fayda sağlar.
   • Bakterilerden ve mantar hastalığından korur.
   • Kanser hücrelerinin  büyümesini engeller.
   • İyi bir anti oksidandır.
   • Vişnenin faydalarını saymaklada bitiremeyip şifa kaynaklı meyvelerimizden biri olup her mevsimde tüketebiliriz.
   Dondurulmuş Vişne
   Dondurulmuş vişnenin yapılışı: Yaz aylarında yetişen vişnenin olgunlaşmasını bekleriz sonrada vişne ağacından toplanır. Korunaklı saklama işlemi için  çeşitli saklama yolları vardır. Bunlardan birisi olan dondurma yöntemlerindendir topladığımız vişneyi yapraklarından ve çöplerinden temizleriz isteğe göre çekirdeklerini de kürdan yardımıyla temizler sonrasında temiz bir şekilde  yıkayarak suyunu süzmeye bırakırız. İster kompostoluk ister kışın reçel yapmak için buz dolabı poşetlerine koyarak buz dolabında muhafaza edecek şekilde saklayabiliriz. Kış aylarının vazgeçilmez içeçeğini elde ederiz. Afiyet olsun.
   ]]>
   Vişne Suyu Kaç Kalori https://www.visne.gen.tr/visne-suyu-kac-kalori.html Fri, 30 Nov 2018 20:14:24 +0000 Vişne suyu kaç kalori, Vişne ağacı ülkemizin bütün bölgelerinde yetişmektedir. Genellikle ılıman iklim şartlarında yetişen vişne ağacı iklim değişikliğine çabuk motive olabilen sıcak ve soğuk ilişkisinden fazla etkile Vişne suyu kaç kalori, Vişne ağacı ülkemizin bütün bölgelerinde yetişmektedir. Genellikle ılıman iklim şartlarında yetişen vişne ağacı iklim değişikliğine çabuk motive olabilen sıcak ve soğuk ilişkisinden fazla etkilenmeyen bir ağaçtır. Vişne meyvesi görünüm olarak kiraza çok benzer ancak kiraz hem vişneden daha iri ve daha tatlıdır. Vişnenin tadı ekşidir. Meyvesi kiraza göre daha geç olgunlaşır ve ağaçta kurtlanma olasılığı daha azdır. Vişnenin besin değeri yüksek ve karbonhidrat bakımından da oldukça zengindir. Bir bardak vişne suyu 200 ml 116 kcal dır. Potasyum bakımından zengin olan vişne suyu C vitamini, lif ve folik asit bakımından da yüksek değerlere sahip bir meyvedir. Bütün meyvelerin çeşitli hastalıklara faydası vardır, Vişne suyu da insan sağlığına çok faydalıdır. Ülkemizde çok fazla olarak tüketilen vişne, dondurma yapımında, vişne konsantresi, vişne kompostosu ve özellikle de vişne suyu olarak tüketilir. 

   Vişne suyu çok faydalıdır ve bu faydalarını şekilde sıralayabiliriz. Vücuda serinlik ve ferahlık vererek rahatlatır. Bağırsakları yumuşatır ve sindirim sistemini güçlendirir. Vişne suyu vücutta oluşan toksinlerden arındırır ve cildi nemlendirir. Kansızlık yani anemi hastalığına çok faydalıdır. İçerisinde bulunan demir vitamini sayesinde kan yapıcı özelliğe sahiptir. Gut hastalığının oluşumunu engeller ve bu hastalık tedavisinde etkili bir korumaya sahiptir.Kanser hücrelerinin oluşumunu engeller ve ölü hücrelerin yenilenmesini sağlar. Mide ve kolon kanseri riskini azaltır ve oluşumunu engelleyip bağırsakları korur. Vişne suyu vücutta oluşan enfeksiyonları önler, antibiyotik etkisi görür ve tedavi eder. Vişnenin Kalori değeri yüksek olmasına rağmen kilo vermede ve midedeki besinlerin sindirimini kolaylaştırır. Vücut gelişiminde çok faydalıdır. Çocuklarınıza gelişme çağların da içirmeyi ihmal etmeyiniz.

   Vişne Suyu Kaç Kalori
   Yukarıda belirttiğimiz vişne suyunun sayamadığım daha bir çok faydası var. Ancak bilinen hiç bir zararı yoktur. Çok fazla aşırıya kaçılması durumunda mideyi bozabilir. Her şeyin azı karar fazlası zarardır. Uzmanlar dengeli ve düzenli beslenin diyor iken bunu öylesine değil gördükleri eğitimler ve araştırmalara dayanarak söylüyorlar. Vişne suyu temin ederken son kullanma tarihine dikkat ediniz, aksi halde tarihi geçmiş vişne suları midenize zarar verebilir. Vişne suyunu taze, doğal ve katkısız tüketmek sağlığınız açısından daha iyi olacaktır. Sağlık her şeyden önemlidir.
   ]]>
   Yabani Vişne https://www.visne.gen.tr/yabani-visne.html Sat, 01 Dec 2018 19:19:37 +0000 Yabani Vişne, Yabani vişne, gülgiller familyasına ait, kiraza benzer görüntüde ve tadı kiraz tadından daha ekşimsi olan bir meyve çeşitidir. Çeşitli kaynaklarda vişnenin bilinen anavatanı olarak, Hazar Denizi ile Kuzey Ana Yabani Vişne, Yabani vişne, gülgiller familyasına ait, kiraza benzer görüntüde ve tadı kiraz tadından daha ekşimsi olan bir meyve çeşitidir. Çeşitli kaynaklarda vişnenin bilinen anavatanı olarak, Hazar Denizi ile Kuzey Anadolu dağları arasında kalmakta olan bölge kabul edilmektedir. Vişnenin botanikteki latince ismi olan cerasus, bugünkü Giresun ilinin eski adı olan Kerasustan türemiştir.

   Kirazla, meyvesinin dışında bazı farklılıkları bulunur.Yaprakları kiraz yapraklarından biraz daha küçüktür. Dalları kiraz ağacının dallarına göre daha yaygın bir şekilde dağılmıştır. Ve kiraz yaprağına göre daha koyu yeşil renktedir. Vişnenin İran ın kuzeyiyle Türkmenistan arasın kalan bölgede ortaya çıktığı ve oradan Avrupa ya kadar yayıldığı düşünülmektedir. Anavatanı Anadolu ve Balkanlar olan yabani vişne, en fazla 5–7 m kadar boy verebilir, 4 yaşından itibaren meyve vermeye başlar ve 40-50 yıl kadar ömrü vardır.

   Bu vişne, yuvarlak taçlıdır ve kiraza göre daha çalıya benzer bir görüntüsü vardır. Gövdesi kırmızıya çalan gri benekli, donuk veya parlak renklidir. İlkbaharda ilk çiçekleri beyaz renktedir. Bir salkımında birden fazla değişen sayıda çiçek açar. Temmuz ayı ortalarına doğru olgunlaşmaya başlayan meyveleri, kirazdan biraz daha basık şekildedir. Olgunlaşan vişneler, bol suludur ve son hali siyaha yakın kırmızı renklidir.

   Yabani Vişne

   Ülkemizde iki önemli vişne ağacı çeşidi yetiştirilmektedir. Bunlardan meyvesi her tür alanda kullanımı elverişli olan Kütahya vişnesi, uzun saplı, iri meyveli, ucu hafif sivri, koyu kırmızı ince kabuğu bulunan, çok sulu, ekşimsi ve kırmızı etli meyveler verir. Macar vişnesi ise, kısa saplıca, koyu kırmızı renkli kalınca kabuklu, ekşi ve kırmızı etli meyve verir. Her iki çeşidin ağaçları da, temmuz ayından itibaren başlayarak bol meyve vermektedir.

   Yabani vişne meyvesi, sofralıktan ziyade daha çok meyve suyu, vişne şurubu, reçeli, marmelatı, kompostosu, likörü ile birlikte diğer bazı içki çeşitleri, pasta ve tatlıları yapılarak tüketilir. Ayrıca kurutularak da yenir. Özellikle son yıllarda dondurması oldukça ilgi görmektedir.

   ]]>
   Evde Vişne Suyu Yapımı https://www.visne.gen.tr/evde-visne-suyu-yapimi.html Sun, 02 Dec 2018 04:17:30 +0000 Evde Vişne Suyu Yapımı: Vişne yaz meyveleri arasında en sevilen meyvelerden biridir. Tadı hafif ekşimsi ve kırmızı renkli bir meyvedir. Kış aylarında da tüketilmek için yazın kurutulur ve buzlukta dondurularak sakl Evde Vişne Suyu Yapımı: Vişne yaz meyveleri arasında en sevilen meyvelerden biridir. Tadı hafif ekşimsi ve kırmızı renkli bir meyvedir. Kış aylarında da tüketilmek için yazın kurutulur ve buzlukta dondurularak saklanır.

   Evde Vişne Suyu Yapımı:

   Malzemeler:

   • Yarım kilo vişne
   • 7 su bardağı su
   • 5-6 yemek kaşığı toz şeker

   Evde Vişne Suyu YapımıYapılışı:

   Vişne suyuna başlamadan önce vişneleri iyice yıkayıp sularının süzülmesini bekliyoruz. Sonra tencereye yarım kilo vişneyi ve 7 su bardağı suyu koyup yaklaşık 15-20 dakika kaynatıyoruz. vişneler suya kırmızı rengini verince ve vişneler haşlanınca şekerini koyuyoruz. Şekeri de koyduktan sonra 5-10 dakika kadar daha kaynatıp ocağın altını kapatıyoruz. Soğuyana kadar bekliyoruz. İsteğe bağlı olarak vişnelerini süzmeden komposto şeklinde tüketebilirsiniz. İsterseniz de süzgeç yardımıyla süzüp sürahiye alabilirsiniz. Şekeri vişne haşladıktan sonra koymamızın sebebi şekerin tadını vişnelere daha çok vermemesi ve vişne suyumuzun rengini koyulaştırmaması için sonrasında koyduk. Bu tarifi kışında yapabilirsiniz. Yazdan vişneleri dondurup saklarsanız kışın da bu tatlı tarifi yapabilirsiniz. Afiyet Olsun.

   ]]>
   Kuru Vişne https://www.visne.gen.tr/kuru-visne.html Sun, 02 Dec 2018 23:15:48 +0000 Kuru vişne, vişne kurutularak hem çerez gibi yenilebilen hem hoşafı, reçeli, meyve suyu yapılabilen ve oldukça da faydalı olan bir meyvedir. Vişne kuruturken yıkanır saplarından ayıklanır ve tepsilere dizilerek kurutulur. Kış Kuru vişne, vişne kurutularak hem çerez gibi yenilebilen hem hoşafı, reçeli, meyve suyu yapılabilen ve oldukça da faydalı olan bir meyvedir. Vişne kuruturken yıkanır saplarından ayıklanır ve tepsilere dizilerek kurutulur. Kış aylarında televizyon karşısında sağlıksız abur cuburları tüketmek yerine kuru vişne tüketebilir ve çok daha sağlıklı beslenmiş olursunuz. Vişne kurusunu oldukça da faydalı bir meyvedir. Pastalarınızda, keklerinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kuru vişne faydalarına bir bakalım.

   Kuru vişne faydaları,
   • Kurutulmuş vişne tam bir anti ageing özelliktedir ve yaşlanmanın düşmanıdır.
   • Bağışıklık sisteminizi dinç ve güçlü tutmaya yardımcıdır.
   • Gözlerimiz oldukça faydalı bir meyvedir.
   • Çok iyi bir A ve C vitamini kaynağıdır.
   • İçerisinde kalsiyum, demir, fosfor bulundurarak sağlığımıza faydalı etki eder.
   • Sinir sistemini yatıştırıcı ve düzenleyici etkisi vardır. 
   • Tam bir kalp dostu olan meyvedir, kalp sağlığına bir çok önemli etkisi vardır.
   • Kansere karşı koruyucu etki sağlayan bir meyvedir. 
   • Uykusuzluk problemine birebirdir. Uyku düzeni sağlar.
   • Saç dökülmelerinin önüne geçer.
   • İyi bir antioksidan özelliği vardır.
   • Sindirim sistemi için oldukça faydalıdır hazımsızlık sorununu gidererek kabızlığa engel olur.
   • Vücutta bulunan kanser hücrelerine karşı savaşır ve kanser hücrelerinin büyümesine engel olur.
   • Vücudu bakteri ve mantara karşı koruma altına alır.
   • Boşaltım sistemi için oldukça faydalıdır ve bağırsak sisteminde oluşabilecek hastalıklara karşı korur.
   • Kötü kolesterole karşı savaşır ve kolesterol seviyesini düzenler.
   • Beyin ve sinir sistemini geliştirici etki gösterir.
   • Çağımızın hastalığı olan unutkanlığa karşı etkilidir.
   • Damar sertleşmesi ile savaşır.
   • Kalp hastalıklarına karşı vücudu korur.
   Kuru vişne hoşafı, kuru vişne hoşafını yemeklerin yanında ya da gün içerisinde rahatlıkla misafirlerinize sunabilirsiniz. Oldukça lezzetli ve hafiftir. Sindiriminizi kolaylaştıracak ve sizi rahatlatıcı serinletici bir etki gösterecektir. Özellikle yaz aylarında sıklıkla tüketilir.

   Kuru Vişne
   Kuru vişne hoşafı yapımı için gerekli malzemeler
   • Bir kilo kuru vişne
   • İki su bardağı şeker
   • İki litre su
   Kuru vişne hoşafı yapılışı, hoşafın yapımı için ilk olarak vişneler derin bir kaba alınır ve üzerini geçecek kadar ılık su konulur. Yaklaşık iki litre kadar bir su.Bu suyun içerisinde bir iki saat kadar bekletilir. Ardından aynı su ile beraber bir tencereye alınır ve ocağa konulup altı açılır. Üzerine iki su bardağı şeker ilave edilir ve yarım saat kadar kaynatılır. Ardından ocaktan alınır ve soğumaya bırakılır. İyice soğuyunca servis edilir. İsteyenler, şeker hastaları ya da diyet yapanlar sade şekersiz de yapabilir. Afiyet olsun.
   ]]>
   Vişne Reçeli https://www.visne.gen.tr/visne-receli.html Mon, 03 Dec 2018 19:57:58 +0000 Vişne reçeli, özellikle kahvaltı sofralarının vazgeçilmez lezzetlerinden biridir. Reçeli seven herkes için vişne reçelinin yeri ayrıdır. Ağızdaki ekşimsi aroması ve şekerin verdiği tatla mükemmel bir birliktelik oluşturmak Vişne reçeli, özellikle kahvaltı sofralarının vazgeçilmez lezzetlerinden biridir. Reçeli seven herkes için vişne reçelinin yeri ayrıdır. Ağızdaki ekşimsi aroması ve şekerin verdiği tatla mükemmel bir birliktelik oluşturmaktadır. Yazın ömrü kısa bir süre devam eden vişneyle bu şekilde reçel yaparak ömrünü uzatabilirsiniz. Tatlıların vazgeçilmez malzemelerinden biri olan vişneyi bu şekilde kışın bile kullanabilirsiniz. Vişne reçeli yapmak isteyenler mutlaka vişnenin çekirdeklerini ayıklasınlar. Bu sayede çocuklarınız bile reçeli severek yiyecektir. Görünümü diri olan, lezzetli bir reçel hazırlamak isterseniz tarifimizi uygulamanızı öneririz. Şimdi hep birlikte reçeli hazırlamaya başlayalım.

   Vişne reçeli için gerekli olan malzemeler
   • 1,5 kg vişne
   • Yarım limon suyu
   • 1,5 kg toz şeker
   Vişne reçeli yapılışı

   Tüm malzemelerimizi hazırladıktan sonra reçelimizi yapmaya başlayabiliriz. Öncelikle vişneleri yıkayarak sularını süzdürün. Şimdi vişnelerin tek tek çekirdeklerini ayıklayın. Reçelin en zor tarafı bu gelebilir. Ancak bunun içinde özel mutfak aletleri bulunmaktadır. Eğer elinizde bunlardan yoksa size bir bıçak yardımcı olabilir. Ayıkladığınız vişneleri tencerenin içine koyun. Ocağın altını kısık olarak açın. Zaten çekirdekleri ayıklanan vişneler kendi suyunu salacaktır. Bu şekilde kaynatmaya devam edin. Kaynayıp, köpürmeye başlayan vişnenin içine toz şekeri ilave edebilirsiniz. Reçeli pişme sırasında fazla karıştırmayın. Bu vişnelerin diriliğini bozabilir. Gerek duydukça yavaş hareketlerle tahta kaşıkla karıştırın.

   Vişne Reçeli
   Reçelin içindeki toz şeker tamamen eriyince, ocağın altını kısarak bir süre daha kaynatın. Fakat bu süreçte dikkatli olmalısınız. Çünkü fazla kaynatırsanız, reçel kıvamını kaybeder. Bu arada oluşan köpükleri de kaşıkla alın. Yaklaşık 10-15 dakika bu şekilde kaynayan reçelin içine yarım limon suyunu koyun. 2-3 dakika daha kaynatarak, vişne reçelinin altını kapatın.

   Reçel bu şekilde tencerenin içinde soğusun. Oda sıcaklığında olduğunda, cam kavanozların içine vişne reçelini paylaştırın. Hemen kavanozların ağzını sıkıca kapatmayın. İyice soğuyunca kavanozun kapağını kapatın ve serin bir yere kaldırın. Vişne reçelinizi hemen tüketmeye başlayabilirsiniz. Eminiz kışa kadar bir daha vişne reçeli yapacaksınız. Çünkü yaz kış demeden tüketilebilecek bir lezzeti var. Sevdikleriniz kahvaltıda büyük emeklerle hazırladığınız reçeli keyifle tüketecektir.

   Afiyet olsun.
   ]]>
   Vişne Soslu İrmik Tatlısı https://www.visne.gen.tr/visne-soslu-irmik-tatlisi.html Tue, 04 Dec 2018 05:54:10 +0000 Vişne soslu irmik tatlısı,  tatlılar arasında yapımı en kolay olu; beğenilerek tüketilen soslu bir tatlıdır. Vişne soslu irmik tatlısı sunumu ile de oldukça beğeni toplar. Çocuklar tarafından da sevilerek tüketilen tatlıl Vişne soslu irmik tatlısı,  tatlılar arasında yapımı en kolay olu; beğenilerek tüketilen soslu bir tatlıdır. Vişne soslu irmik tatlısı sunumu ile de oldukça beğeni toplar. Çocuklar tarafından da sevilerek tüketilen tatlılar arasında yer alır. Ayrıca süt tüketmeyen çocuklar için, içerisinde süt olduğu için oldukça faydalı ve kalsiyum açısından zengin bir tatlıdır. Vişne soslu irmik tatlısı bayan oturmalarında da çok beğenilerek; şık bir görüntü sergiler. Vişne soslu irmik tatlısının tarifini sizlerle paylaşalım. 

   Malzemeler
   • 1 litre süt 
   • 9 yemek kaşığı irmik 
   • 9 yemek kaşığı toz şeker
    Vişne sosu için 
   • 4 yemek kaşığı tepeleme nişasta 
   • 1 litre vişne suyu 
   • vişne taneleri
   Vişne soslu irmik tatlısı yapımı

   Vişne soslu irmik tatlısı için öncelikle derin bir tencereye irmik tatlısı yapmak için, irmiği boşaltırız. Daha sonra içerisine sütü ve toz şekeri de ekleyerek; ocağa alıp, yavaş yavaş karıştırırız. Bu karıştırma işlemi irmikler göz göz oluncaya kadar devam eder. İrmiğimiz ve diğer karışımlar muhallebi kıvamını aldığı zaman tenceremizi ateşten alırız. Daha sonra bor camı hafif su ile ıslatıp; içerisine hazırladığımız irmik tatlısı muhallebisi boşaltırız yaptığımız irmik muhallebisini boşaltırız. Bu irmik muhallebisini soğuması için, serin bir yerde bekletiriz. 

   Vişne Soslu İrmik Tatlısı
   Vişne soslu irmik tatlısının, vişne sosunu yapmak için öncelikle tenceremize 4 kaşığı tepeleme nişastayı boşaltırız. Boşalttıktan sonra üzerine vişne suyunu da ekleyip; yavaş yavaş karıştırıp, güzel bir şekilde pişiririz. Vişne  muhallebi kıvamına gelince, pişirdiğimiz vişne sosunu daha önce yaptığımız irmik muhallebisinin üzerine güzel bir şekilde boşaltırız. Daha sonra irmikli vişne soslu tatlımızı soğuması için bor camın ağzını kapatarak, buzdolabında bekletiriz. Soğuma işlemi sonrasında, üzerine vişne tanelerini de ekleyip, servise hazır hale getiririz. İsteğe bağlı olarak üzerine, fıstık ezmesi, ceviz, badem gibi kuruyemişler de ekleyerek, servis edebiliriz. Servis etmeden önce borcamda bulunan vişneli irmik tatlısını küçük dilimler halinde, keseriz. Daha sonra şık bir servis tabağına alarak; üzerinize süsleyip, servis ederiz.Afiyet olsun....
   ]]>
   Vişne Yetiştiriciliği https://www.visne.gen.tr/visne-yetistiriciligi.html Tue, 04 Dec 2018 06:59:29 +0000 Vişne yetiştiriciliği, ülkemizde de yaygın olarak yapılmaktadır. Gülgiller familyasından olan vişne severek tüketilen meyvelerden biridir. İstanbul ve Hazar Denizi arasındaki Kuzey Anadolu dağları vişnenin anavatanıdır. Prunu Vişne yetiştiriciliği, ülkemizde de yaygın olarak yapılmaktadır. Gülgiller familyasından olan vişne severek tüketilen meyvelerden biridir. İstanbul ve Hazar Denizi arasındaki Kuzey Anadolu dağları vişnenin anavatanıdır. Prunus cerasus Latince adı olan vişne bu adı ise, Giresun ilinin eski adından yani Kerasus'tan almıştır. Vişne yetiştiriciliğinde gereksinim duyulan iklim, toprak, fidan, gübreleme gibi aşamalar doğru yapılırsa, alınan verimde yüksek olur.

   İklim isteği

   Vişne ılıman iklim kuşağı meyvesidir. Yazları daha serin geçen, nemi fazla olan bölgelerde kaliteli ürün alınır. Yazın yüksek sıcaklığı sevmediği gibi, kışında soğuğu sevmez. Aşırı sıcaklar vişne yetiştiriciliğinde gelişimin yavaş olmasına yol açar. Eğer su sıkıntısı olursa, bu da ürüne zarar verir. Bazı türlerde halk arasında ikiz meyve denilen yani çift pistil denilen duruma neden olarak, meyvenin değerinin düşmesine neden olur. Topraktaki don derinliği de köklerin donmasına sebep olur. Dal birleşim yerlerindeki zarar, çiçek gözlerinin, çiçeklerin donması, gövdenin yanması, yarılması iklimden kaynaklanan zararlardan başlıcalarıdır. Çiçek tomurcuklarının -2 ile -4 derece soğuğa dayanmasına rağmen, açan çiçekler -2 derecede donar. Odunsu bölümler ise -40 derece soğuğa kadar dayanabilir.

   Vişne ilkbaharda geç çiçeklenmeye başladığından, bu dönem olan donlardan zarar görmez. Ancak çiçek gözlerinin ve çiçeklerin donması vişne yetiştiriciliğindeki en fazla görünen sorunlardan biridir. Kış içindeki -20 derece, kış başındaki ve sonundaki -15 derecedeki soğuklar vişne için tehlikelidir. Yaklaşık 400 mm üzerinde yağış alan bölgelerde vişne rahatlıkla yetiştirilebilir. Vişne yetiştiriciliği açısından yağışların dağılımı önemlidir. Bu yeterli olmazsa, sulamanın yapılması gerekir. Yağmurun çiçeklenme döneminde yağması verimi düşürür. Hasat zamanına yakın yağışlarda meyvelerde çatlamaya yol açar. Ağaçlarda vegeratif ve generatif gelişim direkt olarak etkilenir. Yağış yeterli olmadığında, mutlaka uygun şekilde sulama yapılmalıdır. Bu meyvelerin renginde ve kalitesinde etkili olur.

   Toprak isteği, dikim, aşılama

   Vişne yetiştiriciliği için kumlu, kuru ve kireçli topraklarda uygundur. Özellikle idris anacı kullanıldığında, vişne kuraklığa karşı daha dayanıklı olur. Genelleme yapılırsa, kirazın yetiştiği her toprakta vişne yetiştiriciliği de yapılabilir. Vişne bahçesi kurulurken doğru bir dikim planı yapılmalıdır. Bu meyvenin döllenme sorun u bulunmadığı için, tek türle bahçe kurulabilir. Fakat ikinci tür kullanılırsa, verim yükselir. Dikim aralıkları ise, toprağın durumuna, sulama, anaç, gübreleme gibi koşullara uygun şekilde tespit edilir.

   Vişne Yetiştiriciliği
   Vişne bahçesi çoğunlukla bir yaşındaki aşılı fidanlar kullanılarak kurulur. Çünkü yaşı, gelişim gücü artan fidanlarda dikim sonrası tutma oranı az olur. Bazen önce anaçlar dikilerek, aşılanacak büyüklüğe gelene kadar yetiştirilir. Daha sonra anaçlar yetiştiriciliği yapılacak türlere göre aşılanır. Ancak bu türde vişne yetiştiriciliği daha az yapılır. Fidanların dikimi kışın ılık geçen, yağışı fazla olmayan yerlerde Aralık sonu itibarıyla kışın dikilebilir.

   Vişne meyvesinin kültür türleri tohumdan çoğaltılamaz. Genetik olarak heterozigot olduğu için, tohumla çoğaltmada bitkinin özellikleri sonraki bitkilere geçmez. Bunun yanında tohumla bazı hastalıklarda yayılabilir. Bu yüzden vişneyi çoğaltma için aşılama tekniği kullanılır. Bunun yanı sıra kök ve dip sürgünü de çoğaltma için kullanılabilir. Fidanlarda en fazla önerilen aşılama yöntemi T göz aşısıdır. Bunun yanında genç anaçlarda dilcikli İngiliz, dilcikli İngiliz, kakma, boru aşılama yöntemleri de kullanılır. Ana dallarda, gövdede tür değiştirme için kakma aşılama yöntemi tavsiye edilir.

   Gübreleme ve budama

   Viş]]> Vişne Şurubu https://www.visne.gen.tr/visne-surubu.html Wed, 05 Dec 2018 00:00:30 +0000 Vişne şurubu, vişne ağaçta yetişen, kırmızı veya mor renkte olan, oldukça lezzetli ve besin değeri yüksek vitaminli ve proteinli bir meyvedir. İçerdiği vitamin, mineral, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, sodyum, çinko m Vişne şurubu, vişne ağaçta yetişen, kırmızı veya mor renkte olan, oldukça lezzetli ve besin değeri yüksek vitaminli ve proteinli bir meyvedir. İçerdiği vitamin, mineral, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, sodyum, çinko mineralleri ve potasyum yönünden zengin olduğu için koruyucu ve besin değerinin yüksekliği ile oldukça faydalıdır. Güçlü bir antioksidan özelliği bulunan vişne vücuda hücre yenileme özelliği kazandırmaktadır ve bu sebepten de kanser gibi hastalıklar için de bulunmaz bir besin kaynağıdır. Vişne içerdiği besin değerleri sayesinde kolesterolü ve şekeri de düşürme özelliğine sahiptir. Vişne içerdiği antibiyotik etkisi ile de doğal bir ağrı kesici yani acıları hafifletme özelliği vardır. Vişne tüketerek uyku düzensizliğine karşı oldukça yararlıdır ve uyku düzenini sağlar. Ayrıca vişne sayesin de ateşli hastalıklara karşı da oldukça faydalıdır. Özellikle hassas bünyeye sahip olan çocuklar içinde çokça tüketilmesi onlar için oldukça faydalı olmaktadır. Hem lezzet yönüyle ağızlarda enfes bir tat bırakan hemde besin değerinin yüksekliği ve besleyici değerler sayesinde faydalı olan vişne meyve olarak yenilmesinin yanı sıra şurup olarak da kullanılır. Vişne şurubu oldukça farklı bir lezzet olmasının yanı sıra vişnenin verdiği faydaları bu şekilde de tüketilebilir. Evde kolaylıkla yapabileceğiniz vişne şurubunun yapımına beraber bakalım;

   Vişne şurubu için gerekli olan malzeme listesi;               
   • 1 kilo vişne
   • 1 kilo toz şeker
   • 1 buçuk litre su
   Vişne şurubunun yapılışı; öncelikle vişneler ayıklanarak bol su ile yıkanır ve vişnelerin sapları temizlenir. Bir tencere içerisine yıkanıp süzülen vişneler konulur. Vişne tencereye koyulduktan sonra 1 kilo toz şeker vişnelerin üstüne dökülür ve bir gün süreyle bekletilir. Bir gün bekletilen vişneler bekleme süresi bittikten sonra tencerenin üzerine 1 buçuk litre su konulur. Üzerine su konulduktan sonra ocağın üzerine konulur ve kaynamaya bırakılır. Ocağın altı kısık ateşte bırakılır ve kaynamaya başlayınca ocağın altı kısılır. Yarım saat boyunca kaynamaya bırakılan vişneler kaynamaya başlayınca ocaktan indirilir. Vişne ŞurubuOcaktan indirildikten sonra soğumaya bırakılır. Daha yoğun ve lezzetli bir kıvam elde edilmesi için tencerenin üzerine bir tülbent geçirilir ve bir gün süreyle güneş alan bir yerde bırakılmalıdır. Bekleme süresi bittikten sonra bir süzgeç yardımı ile vişneler süzülür çekirdeklerinden ayrılır. Bir kabın içerisine şurubu alınarak ayrılır. El de edilen şurubu bir cam şişeye ve ya kavanoza konularak buzdolabında muhafaza edilebilir. İçilmek istenildiği zamanda bir bardağın yarısı kadar vişne şurubu ve diğer yarısına su konularak servis edilebilir. Ayrıca sıcak yaz aylarında vazgeçilmez bir içecek olarak kullanılabilir ve buzda eklenerek servisi daha serinletici hale gelebilir. İşte lezzetli besleyici ve oldukça sağlıklı olan bu içeceği evde kolaylıkla yapabilirsiniz. Yapay meyve sularının yanı sıra evde yapılan doğa bir meyve suyu olarak kullanabileceğiniz bu şurubu gönül rahatlığı ile içebilir çocuklarınıza da rahatlıkla verebilirsiniz. Buzdolabınızda devamlı bulunduracağınız bu vişne şurubu misafirleriniz için kullanabileceğiniz bu enfes lezzeti pratik bir şekilde hazırlayıp ikram olarak kullanabilirsiniz. Sizde evinizde bu eşsiz lezzeti hazırlayarak her zaman severek içebileceğiniz bir meyve suyu elde edebilirsiniz.

   Afiyet olsun...
   ]]> Vişne Yaprağı https://www.visne.gen.tr/visne-yapragi.html Wed, 05 Dec 2018 19:33:22 +0000 Vişne Yaprağı, insan sağlığı açısından oldukça faydalı olan vişne yaprağı, vitamin ve mineral açısından da oldukça zengindir. İçinde bol, fosfor, iyot gibi elementleri barındırmaktadır. Vitamin olarak A, C, E vi Vişne Yaprağı, insan sağlığı açısından oldukça faydalı olan vişne yaprağı, vitamin ve mineral açısından da oldukça zengindir. İçinde bol, fosfor, iyot gibi elementleri barındırmaktadır. Vitamin olarak A, C, E vitaminlerini içermektedir. Anavatanı Hazar Denizi bölgesi olarak bilinir. Günümüzde dünyanın bir çok ülkesinde yetişen bu ağaç, 7 m boylarına kadar uzar ve soğuk havalara dayanıklı olması ile bilinir.
    
   Vişne Yaprağının Faydaları
   • Öksürüğe ve boğaz hastalıklarına iyi gelir.
   • Bulundurduğu antosiyanin  maddesi nedeni ile kolon kanseri tedavisinde kullanılmaktadır.
   • Vücutta biriken suyu atarak ödem oluşmasını engeller.
   • Sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur.
   • Yüksek tansiyonun düşürülmesini sağlar.
   • Uykusuzluğa iyi gelir.
   • Kan basıncını düzenler.
   • Sarılık hastalığında kullanılırsa hızlı bir şekilde tedavi edilmesini sağlar.
   • Böbreklerde ki taşın ağrısız çıkarılması için faydalı olur.
   • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, iltihap sökücü etkisi de bulunur.
   • Vişne yaprağından yapılan çay, mikropların öldürülmesi ve kabızlığın önlenmesinde önemli rol oynar.

   Vişne YaprağıVişne Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır


   Vişne yaprağı çayının yapımı için birçok tarif bulunmaktadır. En bilineni klasik olanıdır. Bunun için bir tepeleme yemek kaşığı vişne yaprağı (kurutulmuş ve taze olması  gerekli ) yeterlidir. Yaprakları porselen bir demliğe koyun ve üzerine henüz kaynamış olan bir bardak suyu dökün. Demliğin  kapağını sıkıca kapatıp 1 saat demlenmeye bırakın. Söylenenlere göre bu çayın üzerine konulan biraz süt, çayın faydasının iki kat  arttırmaktadır. Tat  açısından da vazgeçilmez bir çay olduğu da bilinir. Ayrıca bu çayın kilo vermeye de yardımcı olduğu uzmanlar tarafından söylenir.

   Vişne Yaprağının Yan Etkileri Nelerdir

   Midesinde ülser, gastrit vb. problemleri bulunan hastalarda kullanılması tavsiye edilmemektedir. Hamilelerde, çocuklarda, alerjik hastalığı bulunan insanlarda bilinmeyen yan etkileri olabileceği için kullanılmaması gereklidir.
   ]]>
   Vişne Çekirdeği Nasıl Çıkarılır https://www.visne.gen.tr/visne-cekirdegi-nasil-cikarilir.html Thu, 06 Dec 2018 13:48:48 +0000 Vişne Çekirdeği Nasıl Çıkarılır, Vişne, hem lezzet olarak hemde içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller bakımından zenginliği açısından günümüzde en çok tüketilen meyveler arasında bulunmaktadır. Kullanı Vişne Çekirdeği Nasıl Çıkarılır, Vişne, hem lezzet olarak hemde içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller bakımından zenginliği açısından günümüzde en çok tüketilen meyveler arasında bulunmaktadır. Kullanım yerleri açısından geniz bir yelpazeye sahip olan vişne meyvesi, pastalar, tartlar, reçeller, kompostolar ve benzeri bir çok tatlılarda ve tatlı türlerinde aranan meyvelerin en başında gelmektedir. Lakin, vişneler çekirdekleri nedeni ile taze alınıp kullanılmak yerine dondurulmuş şekilde hazır satılanlara yöneliminden dolayı rahat şekilde ve güvenle tüketilemiyordu. Çünkü her vişnenin tek tek çekirdeğini çıkarmak hem ortalığın kirlenmesini sağlıyordu hemde zaman açısından sıkıntı yaratıyordu. Özellikle pasta süslemelerinde bütün şekilde kullanıldığı için şekil olarak ta sorun oluşturmaktaydı çünkü çekirdeği çıkarma işlemi sırasında vişneler dağılıyor ve eziliyordu. Hal böyle olunca üretici firmalar vişne çekirdeğini çıkarmak için bir alet üretip piyasaya sürmüşlerdir. Gelin görün ki herkesin mutfağında olması gerekirken çoğu kişiler evinde bulundurmamaktadırlar. aleti kullanan kişi veya kişiler büyük meyve suyu imalat alanları, tatlı veya pasta üretimi yapmakta olan firmalar ve benzeri yerler haricinde özel olarak evinde vişne çekirdeği çıkarma aleti kullanan insanlar çok azdır.

   Fakat bir çok aletlerin pratikçe evimizde bulunan aletlerle uyguladığı gibi, vişne çekirdeği çıkarma aletini de evimizde rahatlıkla oluşturabiliriz. Vişne çekirdeği çıkarma işlemini 2 şekilde uygulayabiliriz. Bunlar:

   • Kalem yardımı ile vişne çekirdeği çıkarma,
   • Şişe ve çubuk yardımı ile vişne çekirdeği çıkarmadır.

   Kalem Yardımı ile Vişne Çekirdeği Çıkarma Yöntemi

   Öncelikle bu işlem için hepimizin evinde mevcut bulunan üstten basmalı uçlu kurşun kalem veya tükenmez kalem gerekmektedir. Bu üstten basmalı uçlu kurşun kalem veya tükenmez kalemin iç kısmında bulunan aparat çıkarılarak sadece dış kısmı elde kalacak şekilde birbirinden ayrılır. İç kısmını ayırdığımız kalemimizin dışta kalan kısmı ile, tek tek yıkayıp, saplarını ayıkladığımız vişnelerin alt kısmı yani sapını ayıkladığımız yerin zıttı olan yerine iç aparatını çıkardığımız dış ve içi boş olan kalemimizle kuvvetlice ittirerek çekirdeğin vişneden ayrılmasını sağlayabiliriz. Bu yöntemi uygularken vişneyi tuttuğumuz parmaklarımızın baskı derecesini çok iyi ayarlamamız gerekmektedir. Eğer çok sıkı tutarsak vişnemiz ezilir ve istenilen sonucu vermez. el alıştığı taktirde hızlı ve başarılı sonuçlar alırız.

   Vişne Çekirdeği Nasıl Çıkarılır

   Şişe Yardımı ile Vişne Çekirdeği Çıkarma Yöntemi

   Bu işlemimiz, kalem dışı ile vişne çekirdeği çıkarma uygulamasından daha basit ve daha hızlı olarak ilerletebileceğimiz bir işlemdir. Bu uygulama için bize gereken cam bir maden suyu şişesi veya herhangi bir cam şişe (şişenin ağız kısmı normal ebatta olmalı) ve metal yada ahşap bir çubuk ( yün örgü şişlerini kullanabilirsiniz). İçi boş ve temiz olan cam şişemizi sert ve düz bir zemine koyuyoruz. Temiz şekilde yıkadığımız ve saplarını ayıkladığımız vişnelerimizi tek tek işleme tabi tutuyoruz. şişenin ağız kısmına vişnemizin sapını ayıkladığımız tarafı yukarı gelecek şekilde koyuyoruz. Metal yada ahşap olan çubuğumuz ile sapın çıktığı çukurdan kuvvetlice, çekirdek vişneden ayrılıp şişenin içerisine düşecek şekilde itekliyoruz. Bu işlem kalemle vişne çekirdeği çıkarma işleminden daha steril şekilde ilerlememizi sağlayarak ortalığa sıçrayıp kirletme olasılığını minimuma indirecektir. Ayrıca şişe ile vişne çekirdeği çıkarma işlemi uygulanarak, özellikle vişne reçeli yapacak olan kişi veya kişiler reçel yapımında fazla vişne kullanılacağı için daha seri şekilde işlerini hallederek kullanımlarının süresini kısıtlayabilirler.

   ]]>
   Vişne Sulu Tatlı https://www.visne.gen.tr/visne-sulu-tatli.html Thu, 06 Dec 2018 14:08:59 +0000 Vişne sulu tatlı, tarifleri genelde sütlü tatlılardır. Vişnenin ekşimsi aroması damak tadına göre tercih edilen bir şey olsa da, sahip olduğu renk sayesinde tatlılar için hoş  ve doğal bir sunum seçeneğidir. V Vişne sulu tatlı, tarifleri genelde sütlü tatlılardır. Vişnenin ekşimsi aroması damak tadına göre tercih edilen bir şey olsa da, sahip olduğu renk sayesinde tatlılar için hoş  ve doğal bir sunum seçeneğidir. Vişne suyu için hazır meyve suyu yerine doğal meyve kullanmak her zaman daha sağlıklı olandır. Vişne suyu yapmak için mevsiminde toplanıp dondurucuya konan meyveler kullanılabilir. Vişneler bir süzgeçten geçirilerek suyu elde edilebilir. Bu işlemle yapılan vişne suyuna bir miktar su eklenir. Vişne suyu elde etmek için bir diğer yöntemde komposto gibi vişneleri suda kaynatmaktır. Kaynatılan vişneler aynı şekilde süzgeçten geçirilir. Daha sonra tatlılarda kullanmak için cam bir şişede muhafaza edilir. Sütlü tatlılar dışında pasta yapımında, ayva tatlısı yapımında da kullanılır.

   Vişne sulu tatlı için gerekli malzemeler:

   • 2 bardak vişne suyu
   • 1 litre süt
   • 1 paket hazır vanilyalı puding
   • 1 paket vanilya
   • 9 yemek kaşığı irmik
   • 9 yemek kaşığı toz şeker
   • 1 yemek kaşığı hindistan cevizi
   • 1 yemek kaşığı tereyağı
   • 1 limon

   Vişne Sulu TatlıVişne sulu tatlının yapılışı:

   Vanilyalı puding 2 bardak vişne suyu ile pişirilir. Hazır olan puding  tercih edilen bir kalıbın içerisine dökülür. Eğer istenilirse düz bir bor cam tepsisi de kullanılabilir. Kalıba dökülen puding buzdolabına konur. Bir tencerenin içerisine 1 litre süt konur. Üzerine irmik, toz şeker, Hindistan cevizi de eklenir. 1 adet limonun kabuğu rendelenip süte ilave edilir. Orta ateşte karıştırılarak pişirilmeye başlanır. Süt katılaşmaya başlayıp kaynayınca içerisine bir yemek kaşığı tereyağı da eklenir. Yağ eriyene kadar karıştırılır ve ocaktan alınır. Hafif soğuması beklenir. Hazır olan İrmik tatlısı dolapta soğumuş olan vişneli pudingin üzerine dökülür.  Vişne sulu sütlü irmik tatlısı 4-5 saat buzdolabında bekletildikten sonra servis tabağının içerisine ters çevrilip kalıptan çıkarılır. Böylece vişneli kısmı üste kalır. Bu tarz tatlılar genelde akşamdan hazırlanıp bir gece buzdolabında bekletilirse daha lezzetli olur. Çıkarma işleminin sorunsuz olması için ilk aşamada, daha puding dökülmeden önce kalıbın içi iyice ıslatılmalıdır. Daha sonra dilimlenerek servis edilir. Servis edilirken vişne taneleriyle tabak süslenebilir.

   Afiyet olsun...

   ]]>
   Vişne Hoşafı https://www.visne.gen.tr/visne-hosafi.html Fri, 07 Dec 2018 08:44:37 +0000 Vişne hoşafı, yaz meyvesi olan vişne tam bir vitamin ve mineral deposu olması yanı sıra içerisinde bulunan A ve C vitamini ile sodyum, potasyum,  kalsiyum, fosfor mineralleri ve özellikle ateşli rahatsızlıklar için güçlü Vişne hoşafı, yaz meyvesi olan vişne tam bir vitamin ve mineral deposu olması yanı sıra içerisinde bulunan A ve C vitamini ile sodyum, potasyum,  kalsiyum, fosfor mineralleri ve özellikle ateşli rahatsızlıklar için güçlü bir ilaçtır. Genellikle vişneyi meyve ve reçel olarak tüketilmektedir. Vişnenin bir de hoşafı yapılmakta. Vişne hoşafı içinde olan mineral ve vitaminler sayesinde birçok hastalığa engel olmakta. Mevsiminin dışında da bu meyveyi tükete bilmek için vişne hoşafı yapıp kavanozlarda saklamak faydalı olacaktır. Vişne hoşafın günde bir bardak tükettiğiniz takdirde içerisinde bulunan meyveye kırmızı rengi veren antosiyan hücreyi yenileme özelliği vardır. Vişne hoşafı günlük antioksidan ihtiyacını karşılar. Kalp ve damar tıkanıkların riskini azaltmaya yarar. Özellikle küçük çocuklar için günde bir bardak vişne hoşafı içmesi hafızayı güçlendirir dengeli kilo almayı sağlar. Çocukların beslenme çantalarına her gün hazır vişne suyu veya karışık meyve suyu yerine evinizde kendi elleriniz temiz yaptığınız vişne hoşafını koymak daha faydalıdır. Vişne hoşafın da o kadar bahsettik biraz da tarifinden bahsedelim.

   Vişne Hoşafı
   Vişne Hoşafı Malzemeleri
   • 2 kg vişne
   • 3 litre su
   • 4 su bardağı şeker 
   Vişne Hoşafı Yapılışı 
   İlk olarak vişneleri saplarından ve yaprakların temizleyin ve iyice yıkayın. Yıkadıktan sonra tencereye alın ve üzerine su ekleyerek orta ateşte pişirmeye başlayın. Vişneler kaynamaya başladıktan 20 dakika sonra şekeri ekleyin ve vişne hoşafını 15 dakika daha kaynatın. Pişirme sırasında şeker oranın kendiniz ayarlayabilirsiniz. Vişne hoşafını şeker ile 15 dakika daha kaynadıktan sonra ocaktan indirin ve sıcak sıcak temiz cam kavanozlara koyun daha önce kullanılmamış kullanılmamış kapaklarla kavanozu iyice sıkı sıkı kapatın. Eski kapak kullandığınız taktirde vişne hoşafı hava alıp tadı bozulabilir. Vişne hoşafını kavanozlara koyup muhafaza ettikten sonra tencerenin dibinde kalan vişneleri buzdolabı poşetine koyup derin dondurucuda saklayabilirsiniz.
   ]]>
   Vişne Reçelli Kek https://www.visne.gen.tr/visne-recelli-kek.html Fri, 07 Dec 2018 15:59:25 +0000 Vişne Reçelli Kek: Vişne reçelli kek tat ve görsel bakımdan insanın gözüne hitap eden bir kek çeşididir. Vişne reçelli kek tat bakımından  vişne meyvesi sayesinde hafif mayhoştur. Kırmızı rengi ile görüntü Vişne Reçelli Kek: Vişne reçelli kek tat ve görsel bakımdan insanın gözüne hitap eden bir kek çeşididir. Vişne reçelli kek tat bakımından  vişne meyvesi sayesinde hafif mayhoştur. Kırmızı rengi ile görüntü olarak ta güzeldir.

   Vişne Reçelli Kek Malzemeler:

   Keki İçin:

   • 4 yumurta
   • 1 su bardağı şeker
   • 1 paket vanilya
   • 1 paket kabartma tozu
   • 3/4 su bardağı sıvı yağ
   • 1 su bardağı süt
   • 2 su bardağı un
   • 3 yemek kaşığı kakao

   Sosu İçin:

   • Yarım su bardağı sıvı yağ
   • 1 su bardağı süt
   • 1 yemek kaşığı kakao
   • 5 yemek kaşığı vişne reçeli

   Vişne Reçelli KekYapılışı:

   İlk önce 4 yumurtayı ve 1 su bardağı şekeri rengi açılana kadar çırpıyoruz. 3/4 sıvıyağ ve 1 su bardağı sütü de ekleyip çırpmaya devam ediyoruz. 2 su bardağı unu, 1 paket kabartma tozunu ve 1 paket vanilyayı ekleyip çırpmaya devam ediyoruz. Sonra 3 yemek kaşığı kakaoyu da ekleyip son kez çırpıyoruz. Kek hamurunun sürekli aynı yöne çarpılması gerekir daha iyi kabarması için. Bütün malzemeleri koyduktan sonra en sona kabartma tozunun konulması gerekir. En sona koyulan kabartma tozu keki daha fazla kabartır. Hazırlamış olduğumuz keki yağlanmış fırın tepsisine döküyoruz. Önceden ısıttığımız 165 derecelik fırında kekin içi pişene kadar pişiriyoruz. Kek pişerken sosu için sıvıyağı, sütü, kakao ve reçeli tencereye alıyoruz. Tüpün altını orta ateşte açıp kaynayana kadar karıştırıyoruz. Kek piştikten sonra hazırlanan ılık sosun yarısını kekik üzerine döküyoruz. Sonra keki dilimleyip kalan sosu da döküyoruz. Buzdolabında 3-4 saat beklettikten sonra servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

   ]]>
   Vişne https://www.visne.gen.tr/visne.html Fri, 07 Dec 2018 22:56:23 +0000 Vişne, Vişnenin latince adı Prunus cerasusdir.  Gilerer latince Rosaceae familyasından olan kiraza benzemekte olan ve tadı kiraz andıran ancak  daha ekşi ve mayhoş olan bir meyve türüdür. Vişnenin bir çok kaynakta anavatan Vişne, Vişnenin latince adı Prunus cerasusdir.  Gilerer latince Rosaceae familyasından olan kiraza benzemekte olan ve tadı kiraz andıran ancak  daha ekşi ve mayhoş olan bir meyve türüdür. Vişnenin bir çok kaynakta anavatanı olarak Kuzey Anadolu dağları ile Hazar Denizinde kalan bölge olarak kabul edilmektedir. Botanikteki latince ismi P.cerasus olan vişnenin bugün Giresun bölgesinde geldiği bilinmektedir. Vişnenin, kiraz ile arasında ciddi anlamda farklılık bulunmaktadır. Vişne ağacının yaprakları kiraz ağacına göre daha küçüktür. Dalları kiraz ağacına göre daha sık ve yaygındır. Vişne günümüzde İran’ın kuzeyinden Türkmenistan’ın arasında bulunan bölgede çıkarak oradan da Avrupa'ya kadar yayıldığı düşünülmektedir. Vişne ağacının Anayurdu Balkanlar ve Anadolu olan vişne ağacı, 2-7 metreye kadar uzunlukta olabilir. Sanılanın aksine 4 yaşından itibaren meyvesini veren kiraz ağacı 40-50 yıla kadar yaşayarak meyve vermektedir.

   Vişnenin Genel Özellikleri

   Vişne yuvarlak taçlı ve kiraz ağaç meyvesine göre daha çalımsı görünür. Gövdesi kırmızıyı andıran gri benekli ve parlak renklidir. Vişne ağacının dalları kirazınkine göre ince ve yay gibi olmakla sarkıktır. Yaprakları da kirazın ağacına göre daha küçük, parlak yeşil renkli ayası düz ve tüysüzdür. İlkbahar mevsiminde erken açan çiçeklerinin taç kısmı  beyaz renklidir. Bir salkımında birden çok ve altıya kadar değişen tarzda çiçek açar. Temmuz ayı ortalarında vişne ağacının meyvesi olgunlaşmaktadır. Meyvesi ağza tatlı ve mayhoş tat verir, bol sulu ve siyah renge yakın kırmızı renklidir.

   Vişnenin Çeşitleri

   Ülkemizde iki önemli vişne ağacı türü yetiştirilmektedir. Bunlardan Kütahya vişnesinin özellikleri uzun saplı, ucu hafif sivrice, iri boyda, koyu kırmızı çok sulu, ince kabuklu, ekşi ve kırmızı etli meyve vermektedir. Diğer bir tür olarak ülkemizde yetişen Macar vişnesi ise kısa saplı, koyu kırmızı renkli, ince kabuklu,  kalınca kabuklu, kırmızı etli ve ekşi meyveler vermektedir. Her iki çeşit ağaçlar da temmuz ayının içerisinde meyvesini vererek ülke ekonomisine katkısı oldukça büyüktür.

   Vişne

   Vişnenin Tüketimi

   Vişne meyvesi sofralık tüketmekten  çok meyve suyu,  vişne şurubu,  vişne reçeli, vişne marmeladı, vişne kompostosu, vişne likörü ile diğer bir kısım içkiler ile pasta ve tatlıların yapımından tüketilir. Vişne mevsimi dışında kurutularak da tüketilir. Vişne besin değeri olarak kirazı andırmaktadır. Ancak şeker oranı vişnede düşük olduğundan tadı ekşi ve mayhoş olmaktadır. Aynı zamanda kalori değeri kirazınkinden düşüktür. Yapılan araştırmalar neticesinde 100 gr taze vişnede, 14,3 gr karbonhidrat bulunmakla bünyeye 58 kalori vermektedir. A vitamini yönünden oldukça yüksektir. Bedene çok  yararlı besin değerleri olan vişnenin yanı sıra aktarlarda vişnenin kurutulmuş sapları kiraz sapları kurutularak kaynatılıp tüketilmektedir. Aktarlar vişne saplarının kaynatıp içildikten sonra idrarlar da iltihap sökücü özelliği bulunmakla kabızlığa faydalı olduğunu dile getirmektedir.

   Vişnenin Faydaları

   • Vücutta bağırsak sisteminin güçlenmesini sağlar.
   • Göz sağlığına faydalı olmakla içinde A ve C vitaminini oldukça yüksektir.
   • Vişne demir, kalsiyum ve fosfor bakımından zengindir.
   • Sinir sistemini düzenler. Suçiçeği ve kızamık gibi hastalara yakalanma riskini azaltır.
   • Uzmanlar kansere karşı koruduğunu, prostat ve kolan kanserine karşı özellikle koruma sağlar.
   • Saçların dökülmesini engeller. Uykusuzluğun önüne geçmede bire birdir.
   • Kabızlık sorununu giderir.
   • Kanser hücrelerinin gelişmesini engeller. Bakteriler ile mantarlara karşı vücudu korur.
   • Grip ve soğuk algınlığına etkilidir.
   • Boşaltım sistemine faydalıdır ve bağırsak hastalıklarına karşı etkin olarak korur.
   • Uzmanlarca kolesterolü de ciddi düzenleyici etki yapar. Parkinson hastalığına etkilidir.
   • Beyin fo]]> Dondurulmuş Vişne Kompostosu https://www.visne.gen.tr/dondurulmus-visne-kompostosu.html Sat, 08 Dec 2018 12:50:54 +0000 Dondurulmuş vişne kompostosu, Bir çoğumuz yaz aylarından kış için çeşitli meyve ve sebzeleri kurutur veya derin dondurucuda dondururuz. Örneğin vişne kayısı biber domates gibi. Bir çoğumuz elimizin altında hazır yemek seçe Dondurulmuş vişne kompostosu, Bir çoğumuz yaz aylarından kış için çeşitli meyve ve sebzeleri kurutur veya derin dondurucuda dondururuz. Örneğin vişne kayısı biber domates gibi. Bir çoğumuz elimizin altında hazır yemek seçeneği olsun diye bir çoğumuz yazın daha uygun fiyatı olduğu için. Kimizde yazın üretilen meyve ve sebzeler daha sağlıklı ortamlarda hormonsuz  üretildikleri için kış için saklarız kış aylarında özellikle de soğuk memleketlerde meyve ve sebze fazla bulunmamaktadır bulunanda genelde seralarda yetişmiş ve çeşitli hormon ilaçları kullanılmış meyve sebzelerdir. Saydığım bu nedenlerden dolayı yazdan dondurduğumuz vişne ile komposto yapıp çocuklarımıza meyve suyu diye içirebiliriz. Hazır aldığımız içini dahi göremediğimiz kutu meyve sularından daha sağlıklıdır. Benimle aynı fikirde iseniz buyurun dondurulmuş vişne kompostosunu deneyelim.

    Dondurulmuş Vişne Kompostosu
    Dondurulmuş vişne kompostosu için gerekli malzemeler:
    • 1 kilo dondurulmuş vişne
    • 1 su bardağı toz şeker
    • Damak zevkinize göre komposto soğuduğunda artı şeker ilave edebilirsiniz
    • 2 litre su
    Hazırlanışı: Öncelikle derin bir tencereye 2 litre suyu ve şekeri koyup kaynatıyoruz, Ardından dondurucudan çıkardığımız vişneleri buzu erimeden suyun alına tutup kaynayan suya atıyoruz.  Vişnelerle birlik de 2 3 dk kaynattığımız suyu ocaktan indiriyoruz ve içerisine 3-4 adet karanfil atıyoruz. Soğumaya bıraktığımız vişne kompostosunu soğuduktan sonra tadına bakıp damak zevkimize göre şeker ilave ediyoruz. Eğer size göre bir bardak şeker bile fazla gelmiş ise ya şekerini azalta bilirsiniz yada su ilave edebilirsiniz. Hazırladığımız dondurulmuş vişne kompostosunu soğuduktan sonra taneleri ile birlikde kaselerde servis yapabilirsiniz afiyet olsun.
    ]]>
    Vişne Ağacı Budaması https://www.visne.gen.tr/visne-agaci-budamasi.html Sun, 09 Dec 2018 01:39:02 +0000 Vişne ağacı budaması vişne yetiştiriciliğinde kalifiye ve bol ürün alabilmek amaçlı toprak işleme, sulama, gübreleme, rekabet benzeri önlemlerin yakınında her sene budamanın da inşa edilmesi zaruridir. Budama gerçekleşme Vişne ağacı budaması vişne yetiştiriciliğinde kalifiye ve bol ürün alabilmek amaçlı toprak işleme, sulama, gübreleme, rekabet benzeri önlemlerin yakınında her sene budamanın da inşa edilmesi zaruridir. Budama gerçekleşmeyen ağaçlarda taç düzensiz gelişir, fazla miktarda randıman sebebiyle dallar kırılır, minik ve kalitesiz meyve ortaya gelir, sık sık dallanma neticesi iç kısımdaki dallar ışık almaz, kısa sürede randıman düşer.

    Budama, meyvecilikte karlılık oranını artırmak amaçlı gerekli olan en mühim bakım tedbirlerindendir. Meyve ağaçlarında budama, dal kesme, dal eğme, dal seyreltme, uçlarını almak ve dallarının açıları genişletilmesi yada daraltılması benzeri işlemlere denir. 

    Meyve Ağaçları Neden Budanır 

    Meyve yetiştiriciliğinde kalifiye ve bol ürün alabilmek amaçlı toprak işleme, sulama, gübreleme, rekabet benzeri önlemlerin yakınında her sene budamanın da inşa edilmesi zaruridir. Budama gerçekleşmeyen ağaçlarda;

    • Taç düzensiz gelişir,
    • Fazla randıman sebebiyle dallar kırılır,
    • Küçük ve kalitesiz meyve ortaya gelir,
    • Sık dallanma neticesi iç kısımdaki dallar ışık almaz,
    • Kısa sürede randıman düşer 

    Bu sebeple budama, meyvecilikte verimi artırmak amaçlı gereklidir. Meyve ağaçlarındaki budama, dal kesme, dal eğme, dal seyreltme, uç alma ve dalların açılarının genişletilmesi veya daraltılması benzeri işlemlere denir. Bu işlemler şu amaçlı yapılır.

    • Fidan dikim anında kök ve gövde arasındaki ölçüyü sağlamak.
    • Ağaçlara istenilen tarzı vermek.
    • Şekli kurulmuş ve verime yatmış ağaçlarda verilmiş tarzı korumak.
    • Ağaçlarda meyve verimi ile sürgün oluşumunu dengelemek.
    • Dal emisyon ile meyve seyreltmesi yapmak.
    • Periyodisitenin tesirini azaltmak.
    • İyi bir taçlandırma ağacın tacının iç kısımları da ışıklanması ve havalanmasını sağlar.
    • Dal kırılma ve sarkmalarını azaltma. 

    Vişne Ağacı BudamasıBudama Ne Zaman Yapılmalıdır 

    Meyve ağaçlarındaki budama, çoğunlukla kış dinlenme çağında havaların çok fazla sıcak olmayan ortaya gelmediği vakitlerde yapılır. Ege ve Akdeniz Bölgeleri benzeri kış mevsiminde çok fazla sıcak olmayan geçmediği bölgelerde güzde, ağaçlar yapraklarını döktükten bu yana budamaya başlanır. Kış nihayetinde ağaçlar uyanıncaya civarı aynı ritmde devam edilebilir. Vişne ağaçlarında budama, çoğunlukla kış dinlenme çağında havaların çok fazla sıcak olmayan ortaya gelmediği vakitlerde yapılır. Ege ve Akdeniz Bölgeleri benzeri kış mevsiminde çok fazla sıcak olmayan geçmediği bölgelerde güzde, ağaçlar yapraklarını döktükten bu yana budamaya başlanır. Kış nihayetinde ağaçlar uyanıncaya civarı aynı ritmde devam edilebilir. Vişne ağaçlarında budama, kalifiye çiçek açmasını ve meyve alınmasını etkiler. Taze vişne  ağaçları, taçsız olarak da düz bir fidan halinde dikilir. İlk seneler, gövdeden çıkan yan dallara dokunulmaz. Yalnızca, kök boğazından çıkan sürgünler temizlenir. Vişne ağaçlarının alçak boylu ve kısa dallı olmaları erken ve bol meyve verimini etkiler. 

    Gençleştirme için budama: Vişne ağaçlarında yine kuvvetle sürgünler ortaya getirerek yeni bir taç teşkil edilmesi amaçlı yapılır. Böylelikle, ağaçta randıman yine arttırılacağı benzeri, meyvelerin de kaliteleri yükseltilmiş olabilir. İhtiyarlamış ve can vermeye surat tutmuş vişne ağaçlarında gençleştirmek budaması yapılmaz. Gençleştirmede Vişne ağacının  budamaya karşın dayanma derecesi de göz önünde bulundurulur.Gençleştirme budamasında, öncelikle de kurumuş, sıklaşmış ve birbirine binmiş dallar kesilir. Geriye olan dallarda, kısaltma budaması inşa edilerek, ağacın tacı küçültülmüş ve yine güçlü sürgünlerin teşekkülü sağlamak edilmiş olabilir. Bazı ağaçlarda, budama inşa edilmesi neticesi olarak da, çift katlı bir taç teşekkül eder.

    ]]>